Uluslararası Mersin Müzik Festivali 2011

  • Festivalin 1 Mayıs Pazar günkü açılış konserini dünyaca ünlü  Festival Strings Lucerne Oda Orkestrasıverecek. 1998 yılından bu yana orkestranın müzik direktörlüğünü yapan genç Alman şef Achim Fidler’in yöneteceği Orkestranın solisti kemancı Daniel Dodds.
  • 1956 yılında kurulan ve bugüne dek Yehudi Menuhin, Clara Haskil, David Oistrakh, Wilhelm Kempff, Anne-Sophie Mutter, Pinchas Zukerman, Maxim Vengerov ve Mischa Maisky gibi dünyaca ünlü solistlere eşlik eden Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası, Mersin konserinde Mozart ve Çaykovski’nin eserlerini seslendirecek.
  Flâmenko’nun Carmen’i
  • İspanya’da birçok kez “yılın dansçısı” seçilen Flâmenko dansının en büyük isimlerinden Aida Gomezve grubunun  Çin, Japonya, Avrupa ve Amerika’yı içeren dünya turnesinin son durağı Mersin. 6 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi’nde sahneye çıkacak olan Aida Gomezve Dans Grubu,Bizet’in ünlü Carmen Operası ve gösteri için özel olarak Jose Antonio Rodriguez tarafından bestelenen Flâmenko eserler eşliğinde dans edecek.
  Kemanın genç starı
  • Dünyada en büyüleyici Paganini yorumcularından biri olarak kabul edilen Mario Hossen, Türkiye’nin en genç ve başarılı orkestra şefleri arasında yer alan Burak Tüzün’ün yönetimindeki Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrasıile birlikte sahneye çıkacak. Bugüne kadar verdiği 6 Paganini ve 24 Capricci konseri hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından büyük beğeniyle karşılanan ünlü keman sanatçısı Mario Hossen, 11 Mayıs Çarşamba günü Mersin Kültür Merkezi’ndeki konserinde 1749 yılı yapımı GB Guadagnin 262 yıllık kemanıyla sahneye çıkacak.
  Bir şehir -  üç sanatçı
  • Çek Cumhuriyeti’nin üç ünlü sanatçısı bu konser için ilk kez bir araya gelecek. Dünyaca ünlü piyanist Pavel Kasparalışıla gelmişin dışında ilk kez opera sanatçıları Miroslav Dvorsky(tenor) ve Simona Šaturová’ya (soprano) eşlik edecek. Mersin’in tarihi mekânlarından Tarsus St. Paul Anıt Müzesi’nde gerçekleştirilecek konserde Çek Cumhuriyeti’nin dünyada en fazla tanınan bestecisi A. Dvorak’ın yanı sıra Mozart, Strauss, Schubert ve Leon Cavallo’un eserlerini Prag operası solistleri seslendirilecek.
  Müzikallerin seçkin örnekleri
  • Nazlı  Alptekin(soprano), Bengi İşbir(soprano), Fügen Yiğitgil(piyano), Hasan Alptekin(bas), Atilla Şentin(klarnet, alto saksafon), Bilgehan Erten’den (piyano) oluşan topluluklar Festival kapsamında “Müzikalin Sesleri / Cazın Enstrümanları” adlı bir konser verecek. Ünlü müzikallerden seçmelerin yanı sıra cazın en güzel parçalarını seslendirecek olan topluluğun konseri 3 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda gerçekleştirilecek.
  1 yaylı kuartet – 1 nefesli duo
  • Erkin Onay(1. keman),  Ebru Esma Davran(2. keman), Elif Onay(viyola) ve Kerem Aykal’dan (viyolonsel) oluşan Aspendos Kuartet, klarnet sanatçısı Nusret İspir’le birlikte sahneye çıkacak. Devlet Opera ve Balesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nın birbirinden deneyimli müzisyenlerinin bir araya gelerek oluşturdukları Aspendos Kuartet’in Bilkent Senfoni Orkestrası solo klarnet sanatçısı Nusret İspir’e eşlik edeceği konserde Mozart’ın yapıtları seslendirilecek. İkinci bölümde ise Piyano & Ney İkilisi’ni oluşturan İlyas Mirzaev(Piyano) ve Ercan Irmak(Ney) programlarını seslendirecekler. Konser 9 Mayıs’ta Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilecek.
  Eskişehir’in genç orkestrası
  • Şef Ender Sakpınaryönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın 7 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserin solisti flüt sanatçısı Şefika Kutluer. Konserde Chaminade konçertino op. 107 ve Demersseman op 82, 6 Nolu İtalyan konçertosu seslendirilecek.
  Operanın büyülü dünyası
  • 20 yılı aşkın süredir Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Operaları’nda solist sanatçı olarak görev yapan Tuncay Kurtoğlu, Tevfik Rodosve Zafer Erdaş’ın bir araya gelerek kurduğu “3 Basses”, 16 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserde Verdi’nin “Simon Boccanegra” ve “Don Carlo”, Rossini’nin “Sevil Berberi”, Bizet’nin “La Jolie Fille De Perth”, Gounod’nun “Faust” Mozart’ın “Figaronun Düğünü” ve “Don Giovanni”, Puccini’nin La Boheme operalarından bölümler sunacak. Konserde sanatçılara Orkestra şefi İbrahim yazıcıPiyano’da eşlik edecek.
  Tarihi mekânda bir bahar konseri
  • Sinan Kaynakçı(vokal, gitar, alto saksafon), Akın Eldes(gitar), Zeynep Eylül Üçer(bas gitar), Hami Ünlü(davul), Selim Aydın(klavye, gitar), Cem Aksel(davul), İlkin Deniz(kontrbas), Turgut Alp Bekoğlu’ndan (davul) oluşan PinhaniGrubu, 7’den 70’e herkesin gönlünü kazanan müzikleri ile festival kapsamında sahneye çıkacak. 5 Mayıs’ta Mersin’in tarihi mekânlarından Kanlıdivane’de konser verecek olan topluluk sevilen şarkılardan örnekler sunacak.
  Piyanonun yükselen yıldızı
  • Uluslar arası otoritelerin ünlü piyanist Lang Lang ile eşdeğer tuttukları genç sanatçı Türkiye’de ilk kez Mersin’de konser verecek. Sanatçı, her yıl festivalimize destek veren Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştireceği konserde Rachmaninov’un 3 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. İkinci bölümde ise Bilkent Senfoni Orkestrası M. Ravel’in La Valse’ı ile Bolero’sunu yorumlayacak.
  Bakır nefeslilerin Mersin çıkartması

Elmar Azimzade (trompet), Julian Lupu (trompet), Peter Korner (trombon), Begüm Azimzade (korno) ve Noriyoshi Murakami’den (tuba) oluşan nefesli çalgılar beşlişi Golden Horn Brass’ın  Pompeipolis Harabeleri’ndeki konseri 10 Mayıs’ta gerçekleşecek. Türkiye’de istikrarlı konserleriyle dikkat çeken topluluk repertuarında klasik müziğin popüler eserlerine yer verecek.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.