Aşk ve Ayak Parmakları (Oyun, İstanbul Kumpanyası)

ask-ve-ayak-parmaklariTarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyun; 1900 lerin başlarında İstanbul’da geçiyor. Düyun-u Umumiye’ de müfettiş olarak görev yapan Behlül Bey karısının ölümü ardından evlendiği ikinci eşi Ahter, ilk evliliğinden olma biricik kızı Asime ve hizmetçileri Eleni ile zengin konaklarında yaşamaktadır.

Asime aşka aşık deli dolu bir genç kızdır.

Bir gün karşısına kendi halinde baytar mektebinde okuyan bir İstanbul beyzadesi olan Ruhi Bey çıkar. Ruhi ve Asime’nin aşk serüveni Pera’da bir pastanede tanışmalarıyla başlar;ancak aile yapılarının uyuşmamasına rağmen yapılan bu izdivaç Ruhi’nin takıntısına kurban olacaktır. Peki nedir Ruhi’nin takıntısı?

“Toplumdaki yozlaşma zenginleri çığırından çıkarır, fakirleri de çılgına çevirir. Özenti toplumlar, üretmeyen toplumlar, kendi özlerine sahip çıkamayan toplumlar içten zayıflar, çöküşü hızlanır. Çocuklar nasıl ailenin aynası ise, aile de toplumun aynasıdır.” diyor oyunun yazarı Binnur Şerbetçioğlu.

Ömer Seyfettin Türk Hikayeciliği’nin usta kalemi ve ünlü simalarından biridir. Türk Edebiyatı’nda dilde başlattığı sadeleştirme hareketi ve hikayeciliği ile tanınır. Ömer Seyfettin gibi önemli yazarlarımızı genç kuşaklara tanıtmak isteği ile sahnelenen oyunda; Tarık Şerbetçioğlu, Ömer Gecü, Handan Aydın, Gözde Akın, Tuncay Vicnelioğlu, Nermin Koçak, Hande Akkent ve Tunca Soysal yer alıyor.

Tarık Şerbetçioğlu’ nun yönettiği oyunun, Dramaturgisi Oya Öztanıl’a, Dekor Tasarımı Eylül Gürcan’a, Kostüm Tasarımı Binnur Şerbetçioğlu’na, Müzikleri ise Deniz Noyan’a ait.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.