Açık Radyo’da yeniden radyo tiyatrosu…

“Altıdan Sonra Tiyatro”ve “Açık Radyo” işbirliğiyle klasik tiyatro metinleri radyo frekansına giriyor. Radyonun 36. yayın dönemi boyunca devam edecek radyo tiyatrosu kuşağında hem radyo için yazılmış tiyatro oyunlarını, hem de yazarların tiyatro metinlerinin radyo uyarlamalarını dinleyeceksiniz.

“Altıdan Sonra Tiyatro”nun çeşitli oyunlarında karşımıza çıkan alametifarikası “Filifu”, altı sene önce hazırlanan radyo tiyatrosu programına ismini vermişti. İki sezon boyunca devam eden programda Sofokles’ten Anton Çehov’a, Dario Fo’dan İonesco’ya pek çok yazarın metinleri radyoya uyarlanmıştı.

Şimdi “Filifu’dan Sesler”, Türkçe edebiyatın klasik tiyatro metinlerine yöneliyor; ilk konuk Adalet Ağaoğlu. Geçtiğimiz sene ‘İş Kültür Yayınları’ndan çıkan “Çağımızın Tellalı” isimli kitabında Ağaoğlu’nun 1952-1971 yılları arasında yazdığı altı radyo oyunu bir araya getirilmişti. Yazarın 1971 yılında yazdığı ve TRT’nin sansürüne takıldığı için dinleyicisine hiç ulaşmamış “Köpeğin Ölümü”, radyo tiyatrosu serisinin ilk durağı olacak.

Üç bölüm halinde yayınlanacak “Köpeğin Ölümü”nün ardından radyo oyunları, Nazım Hikmet, Haldun Taner, Güngör Dilmen, Vasıf Öngören ve Oğuz Atay’ın metinleriyle devam edecek.

“Filifu’dan Sesler”i çarşamba akşamları saat 19.00’da, 94.9 Açık Radyo’da yayınlanan “Açık Dergi” programında dinleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.