ZAFER KALFA

1981 yılında Trabzon’da doğdu. Resim eğitimine 1995 yılında açılan Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin Resim Bölümü’nde başladı. Rasim Çubukçu gözetiminde, uzun süre, açık havada resim çalışmaları yaptı. 1999-2000 yılları arasında, K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenim gördü. Trabzon’da kaldığı süre boyunca ressam Haydar Durmuş ile usta-çırak ilişkisinde bulundu.

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi G.S. F. Resim Bölümü’ndeki öğrenimine başladı. Prof. Hasan Pekmezci ile ipek baskı teknikleri üzerine çalıştı. 2005 yılında, Prof. Zafer Gençaydın atölyesinden mezun oldu. Makale ve yazı dizileri pek çok dergide ve yerel gazetelerde yayınlandı.

Karadeniz PSD’nin kuruluş sürecine katkı sağladı fakat 2009 yılında yönetim kurulundaki görevinden ve dernek üyeliğinden istifa etti. Bir süredir, Defli Danışmanlık ve Sanat Merkezi’nde sanat dersleri vermekte olan Zafer Kalfa, farklı alanlardaki sanat çalışmalarına İstanbul, Ankara ve Trabzon’da, bağımsız olarak devam etmektedir.

SERGİLER

*Topluluk Sergisi,1998,Trabzon

*Kişisel, 1999,Trabzon

*Karma, 2001,Bilkent Üniversitesi-Ankara

*Kişisel, 2002, “açık alan sergisi”, Muğla-Göcek

*Kişisel, 2002,Trabzon

*Kişisel, 2003,Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü (Kafkas Tebeşir Dairesi Gala sergisi)

*Karma, 2005,16.Geleneksel Tekel Resim Yarışması, İstanbul

*Karma, 2005,”Genç Yetenekler”,Teşvikiye Sanat Galerisi, İstanbul

*Karma, 2005,Trabzon Devlet Tiyatrosu fuayesi

*Karma, 2006, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Trabzon

*Karma, 2006, “Yavuz Geliyor Yavuz, sanat manifestosu”, Trabzon (düzenleyen: Zafer KALFA)

*Karma, 2007, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği, Trabzon

*Karma, 2008, Karadeniz P.S.D., İstanbul

*Karma, 2009, Karadeniz PSD., Ankara

Deneyimler / Faaliyetler / Projeler:

GAZETE-DERGİ;

Kum, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yayınları, Gençlik Cephesi, Türkiye’de Sanat, Taka, Kuzey Ekspres, Kırmızı Beyaz, Artist Modern gibi gazete ve dergiler makaleler.

MÜZİK;

1998 yılında, M. Salih Holep yönetimindeki Türk Halk Müziği konserinde saz sanatçısı.

EĞİTİM;

İnci San’ın “Sanatsal Yaratma-Çocukta Yaratıcılık”(Türkiye İş Bankası Yayınları–1977) kitabı üzerine kapsamlı bir incelemenin ardından bir ay boyunca, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine resim dersi.

MEDYA-TV;

Sunucu olarak katıldığı programlar:

“Yavuz Geliyor, Yavuz”

Kanal: Zigana TV

Süresi: Haftada iki gün – Canlı

Türü: Kültür-Sanat

Tarih: Mayıs 2006

Yorumcu olarak katıldığı programlar:

“Saklı Tarih”

Kanal: Zigana TV

Süresi: Haftada bir gün- Canlı

Türü: Bilim ve Sanat Tarihi

Tarih: Kasım 2007

Konuk Olarak Katıldığı Programlar:

Kuzey TV (yerel), Nezih Saatler

TV8, Mahya Işıkları

SES TV, Sekiz Milimetre

Karadeniz TV, Ana Haber

Kanal Mavi, Ana Haber

Haber Olduğu Programlar:

Zoom Magazin (Star TV)

Yaşamdan Dakikalar (atv)

MEDYA- TV KURUMSAL;

Özel kurum/ kuruluşlar için reklam filmleri

Dernek /vakıflar için tanıtıcı sunumlar

Belediye başkan adayları için propaganda filmleri

Amatör müzik toplulukları için tanıtım filmleri

BELGESEL;

İsim: Ganita

Yapım yılı: 2007

Süre: 85 dakika / 4 bölüm, DVD

Müzik: Volkan Konak

Seslendiren: Sunay Akın

Yönetmen Yardımcıları: Fatih Dilli, Önder Taşyürek

Kurgu: Zafer Kalfa, Nail Pelivan

Yönetmen: Zafer Kalfa

Yapımcı Kurum: Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği

Gala: 2007, Trabzon Sanatevi

Gösterim: 2008, Ankara- AKM

İsim: Trabzon Konuşmaları-1 (belgesel-röportaj)

Yapıl yılı: 2008

Süre: 30 dk. DVD

Yapım- Yönetim: Zafer Kalfa

Gösterim: 2009, Ankara-AKM

İsim: Kent Hikâyeleri

Yapım Yılı: 2009

Süre: 50 dk. / 3 bölüm, DVD

Kamera: Nail Pelivan

Kurgu: Zafer Kalfa

Danışman: Ercan Şen

Yönetmen: Zafer Kalfa

İlk Gösterim: Finlandiya, 2009

İsim: Keşfedilmemiş Coğrafya: Arsin

Yapım Yılı: 2009

Süre: 45 dk.

Kamera: Nail Pelivan

Kurgu: Zafer Kalfa

Yönetmen: Zafer Kalfa

Yapımcı: Arsin belediyesi

4 Yorum

 1. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  Zafer Kalfa
  7. Kişisel Resim Sergisi: Ölüler
  9 Temmuz-6 Ağustos 2011-08-23 Galeri Artist-Ankara

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. Ayşegül GÜNEY avatarı Ayşegül GÜNEY diyor ki:

  Resim, belgesel film ve yazı çalışmalarıyla sanatın farklı alanlarında pek çok eser üreten Zafer Kalfa, açtığı son sergi ile büyük ilgi topladı.

  28 Ocak-5 Şubat tarihleri boyunca Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açık kalacak olan sergi Zafer Kalfa’nın alışılandan farklı bir teknik ile kâğıt üzerine yaptığı resimlerden oluşuyor. “Kâğıt Üzerine Trabzon” başlığını taşıyan sergide sanatçının, pek çoğu alıcı bulan 30 eseri sergileniyor.

  Sanat çalışmalarını son iki yıldır şehir dışında yürüten Kalfa’nın Trabzon’a dönüşü görkemli bir sergi ile gerçekleşti. Bürokrasi, basın ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşen açılışta ilk konuşmayı yapan ressam Zafer Kalfa “Eskisi gibi güzel, sokaklarında gezilirken zevk ve huzur veren, tarihiyle alakadar dokular taşıyan bir Trabzon’da yaşamak istiyorum!” diyerek kent yaşamında estetiğin rolüne dikkat çekti. Ardından söz alan Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Zafer Kalfa’nın bütün sanatsal faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve sanatçının coşkusu karşısında gururlandığını ifade etti.Trabzon Belediyesi’ni temsilen açılışta bulunan Başkan Bardımcısı Hüseyin Turan da “Zafer Kalfa’nın resimlerinde bir sanatçının özlemini duyduğu Trabzon’u görüyoruz. Yerel yöneticiler olarak özlenilen Trabzon’u, estetik ve tarihi dokusuyla yeniden gün yüzüne çıkarmak için çabalıyoruz. Zafer Kalfa’nın sergisini bu anlamda dikkate alıyoruz.” diyerek açılışı gerçekleştirdi.

  Yoğun katlımın gerçekleştiği serginin dikkat çeken diğer konukları şu isimlerden oluşuyordu: Belediye Başkan Yardımcısı Osman G.Bali, Kültür Sosyal İşler Müdürü Murat Yeter, Bilim Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Fikret Aşçıoğlu, TLYD Yönetim Kurulu Üyesi Salih Aladağ, yüksek mühendis Muhammet Sağlam, ressam Haydar Durmuş,Işık Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi Prof. Basri Erdem, heykeltraş Hasan F. Hızal, gazeteci Ahmet Ş. Mollamehmetoğlu, resim öğretmeni Rasim Çubukçu, Dr. Coşkun Şanlı.

  Ayrıca iş adamı Erol Tuna, Albayrak-Esat Sigorta, Mimar Gökmen Yılmaz, Belediye Meclis Üyesi Güzide Uzun da mazeretlerinden dolayı katılamadıkları açılışa gönderdikleri çelenkler ile eşlik ettiler.

  Kâğıt üzerine karışık malzeme ile resmettiği Trabzon manzaralarıyla, çocukluğundan zihninde kalan eski Trabzon’u halka yeniden anımsatmak istediğini ifade eden ressam Zafer Kalfa, “Bir kentin var olabilmesi sadece asfalt yollara ve alışveriş merkezlerine bağlı değildir. Hele de Trabzon gibi tarihi ve estetik değerleriyle nam salmış bir şehrin bu değerlerini koruma zorunluluğu vardır. Bu sadece sanatçılar olarak bizlerin değil yaşadığı kente duyarlı olan her bireyin dikkate alması gereken bir durumdur” sözleriyle sanatın toplumsal konulardaki rolüne de dikkat çekti.

  Mayıs ayında İzmir’de geçekleştirilecek olan uluslararası sanat bienaline konuk sanatçı olarak davet edilen ve ardından yedinci kişisel sergisini de Temmuz ayında Ankara’da açacak olan Kalfa, bu etkinlikleri için hazırlıklarına Atapark’taki atölyesinde devam ediyor.

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. sanat sözlüğü diyor ki:

  “Kâğıt Üzerine Trabzon”

  28 Ocak-5 Şubat 2011

  Zafer Kalfa’nın altıncı kişisel resim sergisi 28 Ocak’ta,Trabzon’da…

  “Batan bir kentin malları bunlar, doya doya seyreyleyin!”

  Figüratif ekspresyonun günümüz temsilcilerin Zafer Kalfa, beklenilenin aksine bir sergiyle izleyici karşısına çıkıyor. Klasiğe yakın izlenimci resimlerden oluşan sergisinin teması Trabzon manzaraları…

  Trabzon’un kent içi manzaralarını kağıt üzerine karışık malzeme ile resimleyen Kalfa’ya göre Trabzon artık doğal bir kent değildir. Doğal güzelliklerinin neredeyse tamamını yitirmiştir ve sözü edilen o güzellikler artık kartpostallarda kalmıştır. Kalfa, kartpostal izlenimi veren küçük boyutlu manzara resimleri yaparak aslında sert bir eleştiride bulunuyor: “Trabzon’un doğal güzelliklerini artık sadece bu küçük resimlerde göreceksiniz çünkü hiçbirini sağ bırakmadınız!”

  Ortahisar’da 5 Şubat’a kadar açık kalacak olan sergide Zafer Kalfa’ya ait bir de video-art sergilenecek.

  Cevaplamak için giriş yapın
 4. mg avatarı mg diyor ki:

  Zafer Kalfa, İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü ile Balkan Kadınları Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Geçmişten Günümüze Kadın” konulu resim yarışmasında başarı ödülü kazandı.

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.