Sniead O’connor’dan Miley Cyrus’a mektup…

miley_cyrusO’Connor’un şarkısından esinlendiğini söylemesi üzerine, son video klibindeki sahnelerle konuşulan Miley Cyrus’a eski star Sniead O’Connor’dan dobra mektup.

Radikal’den Cüneyt Özdemir’in köşesine taşıdığı mektupta O’Connor, Cyrus’a “Sen yaptığın (Çırılçıplak balyoz yalayarak kendini seksi hissetmeyi kastediyor) şeyin doğru olduğuna inanıp sonrasında her türlü o…puluğa ve uyuşturucuya bulaşıp soluğu bir rehabilitasyon merkezinde alırken bunu sana yaptıranlar teknelerini Antigua’ya çekmiş güneşleniyor olacak” diyor.

Özdemir de yazısında, “Sniead O’Connor’ın genç bir şarkıcının zamanında kendi protest duruşunu sömürmesine karşı duran bu anaç ve dobra duruşu aslında herkese ders olmalı. Sadece müzik sektörüne de değil hemen her sektörün daha da önemlisi biraz daha para, biraz daha şöhret, biraz daha başarı için herkesi bir balyozu yalamaya kadar indirgeyecek bu sisteme biat edenlere ders olması gereken bir duruş ile karşı karşıyayız.” tespitine veriyor.

İşte, Cüneyt Özdemir’in o yazısı:

Bu düzen seni (affedersin ama) o…pu yapar kızım!

Biz her zamanki gibi kendi içimize kapanmış memlekete demokrasi getirmeye çalışırken dünyanın başka dertleri var. Alın size bunlardan bir tanesi…

Bilmem aranızda benim gibi Miley Cyrus adına pek de aşina olmayan kaç kişi var? En son dünya fetiş kongresini karıştıran Wrecking Ball adındaki klibi ile gözden kaçması imkânsız bir hal alan bu gencecik sanatçı ününe ün kattıkça tartışılmaya devam ediyor.

Tartışmanın boyutu son video klibindeki çılgınlıkla bambaşka bir boyuta taşındı. Namlı fetişistler aralarında “Yahu biz bugüne kadar balyozu yalamayı neden aklımıza getiremedik ya da inşaat duvarını yıkan bir topun üzerine çırılçıplak oturup bir o yana bir bu yana sallanmanın hazzını niye yakalayamadık” konularını tartışmaya doyamıyor. Evet sevgili fetişseverler, bu video klibi sizden önce izleyen ergenliğimizin platonik keltoş aşkı Sinead O’Connor çok içerlenmiş. Kızı yaşındaki yeni dünya starına Miley Cyrus’a kamuoyu önünde açık bir mektup döşenmiş. Mektubun tam halini bizim internet sitelerindeki resim galerilerinden gına gelip okuyamayacağınızı düşünerek bir kısmını Can Yücel çevirisi ile Türkçeleştiriyorum. (Aranızda “Can Yücel çevirisi de ne ola ki” diyenler çıkabilir. Şöyle bir şey: ‘To be or not to be’nin Türkçemize ‘Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin’ gibi herkesin anlayacağı bir artistlikte çevrilebilmesidir.)

Mektuptan anladığımız kadarıyla O’Connor’ın aslında böyle bir mektup yazmaya niyeti yokmuş. Ununu eleyip eleğini duvara asan bir eski star olarak halihazırda 4 çocuk annesi köşesine çekilmiş bir kadın. Ancak ne zaman ki Cyrus kızımız Rolling Stone dergisine son kilibindeki fetiş olayların O’Connor’ın dillerden düşmeyen Nothing compares to you adlı hepimizi Sinead O’Connor’a âşık ve hasta eden şarkıdan esinlendiğini söyleyince O’Connor’un annelik duyguları kabarmış ve böyle bir mektubu yazmaya karar vermiş.

Balyozu yalamak

O’Connor klipteki balyozu yalamasını kastederek “Böyle bir şeyi çırılçıplak yapmaya seni birilerinin cool gözükmek olarak inandırması muhtemeldir. Ama o kişilere dikkat et, müzik endüstrisinin (affedersiniz) pezevenkleridir” diyerek hiiiç dolandırmadan mektubuna başlıyor. “Sen iyi bir şey yaptığını zannederken kendini müzik dünyasının (affedersiniz) o…pusu gibi bulabilirsin!” diyerek de devam ediyor.

Dedim ya yok böyle bir mektup!

Sonrasında O’Connor biraz daha yumuşuyor ve Cyrus’un yeteneklerinin seksi gözükmekten çok daha önemli olduğunu hatırlatıyor. Sonra da “Sen bu adamlar için bok (valla aynen çeviri bu) değilsin” diye devam ediyor. Zaten ‘shit’ ve ‘fuck’ kelimelerinin yayıncı kuruluşlar tarafından sansürlendiği mektup öylesine ‘içten’, öylesine samimi ve öylesine gerçek yazılmış ki O’Connor gibi başarılı bir kadının zirvedeyken neden şov biznısın kenarına çekildiğinin de yıllar sonra açıklanan bir manifesto ile daha net anlıyorsunuz.

Müzik endüstrisinin tarihine miras olarak kalacak bu mektubun en güzel kısmı sanırım müzik endüstrisinin tüm dinamiklerini çözmüş olması. Cyrus’a “Sen yaptığın (Çırılçıplak balyoz yalayarak kendini seksi hissetmeyi kastediyor) şeyin doğru olduğuna inanıp sonrasında her türlü o…puluğa ve uyuşturucuya bulaşıp soluğu bir rehabilitasyon merkezinde alırken bunu sana yaptıranlar teknelerini Antigua’ya çekmiş güneşleniyor olacak” diyor.

Sinead O’Connor sadece müzik dünyasını değil bütün şov dünyasının da ne kadar açgözlü ve seks bağımlısı olduğunu anlattığı mektubunda sözlerini sık sık “Sen ve müziğin değerli, bu pezevenklerin o..pusu olma” diye bağlıyor.

Cyrus, Rolling Stone röportajında imajının O’Connor’dan alındığını söylemiş. İşte genç kızımıza asıl tokat tam da bu sözlerin üzerine geliyor. O’Connor “Zamanında müzik yapımcıları bugün sana yatıkları gibi beni de çeşitli kılıklara sokmaya çalıştılar, benim saçlarımı kestirip o yakın planda keltoş kafa şarkı söylememin nedeni bütün bu düzene tepkiydi” diyor. Bu arada O’Connor’ın 47 yaşına bastığını da bu vesileyle öğreniyoruz. Sinead’ın mektubunu okudukça ergenlik yıllarımızda bu samimiyete nasıl da âşık olduğumuz ve bizim de zaman içinde milim milim elimizden kayıp giden masumiyetimiz gelip sağ omuz başımızda dikiliyor.

Sniead O’Connor’ın genç bir şarkıcının zamanında kendi protest duruşunu sömürmesine karşı duran bu anaç ve dobra duruşu aslında herkese ders olmalı. Sadece müzik sektörüne de değil hemen her sektörün daha da önemlisi biraz daha para, biraz daha şöhret, biraz daha başarı için herkesi bir balyozu yalamaya kadar indirgeyecek bu sisteme biat edenlere ders olması gereken bir duruş ile karşı karşıyayız.

Yani Myle Cyrus sana söylüyorum, gelinim sen anla durumu.

Gerisini binayı yıkan o demir topun üzerine oturup seks fantezisi arayan ergen fetişistler düşünsün.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.