Muhteşem ve Kudretli Oz (Film, 2013)

Orjinal İsmi: Oz The Great and Powerful
Tür: Fantastik Macera
Sınıflandırma: Henüz Belirlenmedi
Gösterim Tarihi: 8 Mart, 2013
Oyuncular: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Zach Braff
Yönetmen: Sam Raimi
Yapımcı: Joe Roth
Sorumlu Yapımcılar: Grant Curtis, Philip Steuer, Palak Patel, Josh Donen
Hikaye: Mitchell Kapner
Senaryo: Mitchell Kapner ve David Lindsay-Abaire (son hali değildir.)

Disney’in fantastik macerası, yönetmenliğini Sam Raimi’nin yaptığı Muhteşem ve Kudretli Oz’un kökleri, L. Frank Baum’un “Oz Büyücüsü”ne dayanmaktadır. Oscar Diggs (James Franco) küçük çaplı bir sirk sihirbazıdır. Ayrıca pek de ahlaklı biri değildir. Toz toprak içindeki Kansas’tayken kendini bir anda canlı Oz diyarında bulan Oscar, turnayı gözünden vurduğunu düşünür. Şöhret ve servet kazanması çok kolay olacaktır. Tabii üç cadıyla tanışana dek… Bu üç cadı; Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) ve Glinda (Michelle Williams) Oscar’ın; herkesin beklediği o müthiş sihirbaz olduğuna bir türlü ikna olmaz. İstemeden Oz Diyarı’nın ve sakinlerinin büyük sorunlarıyla karşı karşıya kalan Oscar, çok geç olmadan kimin iyi kimin kötü olduğuna karar vermek zorundadır. İllüzyon ve becerikliliğiyle hatta biraz da büyüyle sihrini konuşturan Oscar, kendini büyük Oz Büyücüsü’ne dönüştürmekle kalmaz, daha iyi de bir adam hâline getirir.

Kendi halinde bir sihirbaz olan Oscar Diggs (James Franco) art arda birçok dolap çevirir ve kendini, bir şekilde muhteşem Büyücü’ye ve hatta daha iyi de bir adama dönüştürmek zorunda kaldığı fantastik Oz Diyarı’nda bulur.

Film hakkında: Disney’in fantastik macerası, yönetmenliğini Sam Raimi’nin yaptığı Muhteşem ve Kudretli Oz’un kökleri, L. Frank Baum’un “Oz Büyücüsü”ne dayanmaktadır. Oscar Diggs (James Franco) küçük çaplı bir sirk sihirbazıdır. Ayrıca pek de ahlaklı biri değildir. Toz toprak içindeki Kansas’tayken kendini bir anda canlı Oz diyarında bulan Oscar, turnayı gözünden vurduğunu düşünür. Şöhret ve servet kazanması çok kolay olacaktır. Tabii üç cadıyla tanışana dek… Bu üç cadı; Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) ve Glinda (Michelle Williams) Oscar’ın; herkesin beklediği o müthiş sihirbaz olduğuna bir türlü ikna olmaz. İstemeden Oz Diyarı’nın ve sakinlerinin büyük sorunlarıyla karşı karşıya kalan Oscar, çok geç olmadan kimin iyi kimin kötü olduğuna karar vermek zorundadır. İllüzyon ve becerikliliğiyle hatta biraz da büyüyle sihrini konuşturan Oscar, kendini büyük Oz Büyücüsü’ne dönüştürmekle kalmaz, daha iyi de bir adam hâline getirir.

Muheteşem ve Kudretli Oz filminin yapımcısı Joe Roth, yazanlar Mitchell Kapner ve David Lindsay-Abaire (son hâli değil). Grant Curtis, Philip Steuer ve Palak Patel filmin sorumlu yapımcıları. Muheteşemve Kudretli Oz, Türkiye’de 8 Mart, 2013 tarihinde gösterime girecek.

Örümcek Adam’ın Yönetmeni Sam Raimi ve Alis Harikalar Diyarında’nın yapımcısı Joe Roth, fantastik bir macera olan ‘Muhteşem ve Kudretli Oz’ için bir araya geldi. James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz ve Michelle Williams gibi isimlerin yer aldığı oldukça zengin bir oyuncu kadrosuna sahip filmin ilk fragmanı büyük bir görsel şölene davet ediyor. Disney’in Muhteşem ve Kudretli Oz’u, 3 boyutlu olarak Mart 2013 ‘te izleyiciyle buluşacak.

 

Yönetmen Sam Raimi, her şeyin L. Frank Baum’un “Oz Büyücüsü” kitaplarıyla başladığını söylüyor. Raimi, “Alışılmadık karakterleri, bitki örtüsü, canlıları, hayvanları ve manzaraları olan muhteşem bir yer yazdı. Her şey o kitaplara dayanıyor. Daha sonra Mitchell Kapner, kendi hayal gücünü ve hayallerini kullanarak bunu yazıya döktü ve harika bir senaryo yazdı. Yapım Tasarımcısı Robert Stromberg’in de bana büyük yardımları oldu. Onlarla birlikte sanat yönetmenleri, boyacılar, marangozlar ve karakter tasarımcılar, hep beraber katkıda bulundu. Muhteşem Oz diyarını yaratmak için gerçekten inanılmaz sanatçılardan oluşan bir ekip kurduk. Müthişti. Comic con hayranları da tanıtım filmini beğendiler. Çok heyecanlandım.” diyor.

 

Oscar Diggs (James Franco) küçük çaplı bir sirk sihirbazıdır. Ayrıca pek de ahlaklı biri değildir. Toz toprak içindeki Kansas’tayken kendini bir anda canlı Oz diyarında bulan Oscar, turnayı gözünden vurduğunu düşünür. Şöhret ve servet kazanması çok kolay olacaktır. Tabii üç cadıyla tanışana dek… Bu üç cadı; Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) ve Glinda, (Michelle Williams) Oscar’ın; herkesin beklediği o müthiş sihirbaz olduğuna bir türlü ikna olmaz. İstemeden Oz Diyarı’nın ve sakinlerinin büyük sorunlarıyla karşı karşıya kalan Oscar, çok geç olmadan kimin iyi kimin kötü olduğuna karar vermek zorundadır. İllüzyon ve becerikliliğiyle hatta biraz da büyüyle sihrini konuşturan Oscar, kendini büyük ve güçlü Oz Büyücüsü’ne dönüştürmekle kalmaz, daha iyi de bir adam hâline getirir

EĞLENCELİ BİLGİLER

 • Disney yapımı  “Muhteşem ve Kudretli Oz”da, L. Frank Baum’un kitabı “Muhteşem Oz Büyücüsü” ile tanınan çok sevilen büyücü karakterinin ilk zamanlarına tanık oluyoruz. 1900-1920 yılları arasında 14 adet roman yazmış olan Baum, yarattığı fantastik dünyada son derece gerçekçi bir şekilde hayat verdiği büyücünün geçmiş hikayesinden kitaplarında hiç bahsetmemişti. Kitaplara sinemasal bir giriş mahiyetindeki bu film, benzersiz bir sinema deneyimi sunuyor. “Muhteşem ve Kudretli Oz”daki bazı karakterlere L. Frank Baum’un kitaplarından aşina olsak da, filmde, China Girl ve Quadlingler gibi, daha önce hiç görülmemiş karakterler de var.

 

 • “Muhteşem ve Kudretli Oz”un fantastik dünyası, Oscar® ödüllü yapım tasarımcısı Robert Stromberg tarafından yaratıldı. Stromberg, film boyunca, 24 ana set ve bir kaç ek set ile, toplamda yaklaşık 30 adet set yarattı. Stromberg, meşhur Sarı Taşlı Yol ve Zümrüt Kent gibi ikonlaşmış setleri yeniden hayal edip tasarlamakla kalmayıp, cadının Taht Odası, Oz’un Theodora ile karşılaştığı yer olan Whimsie Ormanları, iyi cadı Glinda’nın filme girdiği yer olan Karanlık Orman ve tüm sakinleri tamamen porselenden yapılmış olan Çin Kasabası gibi merakla beklenen yeni setleri de tasarladı.

 

 • Oscar Diggs, nam-ı diğer Oz’u canlandıran James Franco, küçük bir sirkte sihirbazlık numaralarıyla hayatını kazanan karakterin hakkını verebilmek için sihirbazlık yapmayı öğrendi. Ünlü Las Vegas sihirbazı Lance Burton’dan ders almak için, sete çekimlerden iki hafta önce gelen Franco, güvercin numaraları, şapkadan bir şeyler çıkarma, nesneleri havaya kaldırma gibi numaralar yapmayı öğrendi.

 

 • Yapım, filmdeki cadıların dış görünüşlerini ve dünyalarını tasarlaması için Alman sanatçı ve illüstratör Michael Kutsche’yle ve yapım tasarımcısı Robert Stromberg ile çalışmayı seçti. Kutsche, cadıların kostümleri  için fikirler üretmekle kalmayıp, filmde Gary Jones ile birlikte kostüm tasarımcısı olarak da görev aldı.

 

 • Kostüm tasarımcısı Gary Jones ve ekibi, 23 hafta boyunca, en küçük Muchkin’den, en uzun Winkie’ye kadar, toplam 1500 oyuncunun kostümünü tasarlamak gibi iddialı bir işin üstesinden geldi. Sadece Oz, Theodora, Glinda ve Evanora gibi ana karakterler için bile 200’den fazla parça kostüm ve aksesuar yaratıldı.

 

 • James Franco film boyunca sadece bir kostüm giyiyor: Oz’un Kansas’ta giydiği üç parçalı, siyah bir takım.  Fakat tecrübeli kostüm tasarımcısı Gary Jones, mükemmel takım elbiseyi yaratabilmek için, 1880’den 1930’ların sonlarına kadar uzanan geniş bir dönemi özenle araştırdı. Daha sonra, New York’ta bir kafede James Franco ile buluştu ve ona, takımı tasarlarken esinlendiği, geçen yüzyılın başından kalma bir kaç eski fotoğraf gösterdi.

 

 • “Muhteşem ve Kudretli Oz”da 3.000’den fazla sahne elbisesi kullanıldı. Bunların  1400 tanesi, film için özel olarak dikildi. Bu sayılara, Oz’un hazine sandığını doldurmak için, sahne kostümü ustası Russell Bobbitt tarafından özel olarak imal edilen 5000 adet madeni para dahil değil. Paraların bir tarafında Sarı Taşlı Yol, diğer tarafında ise L. Frank Baum’un resmi var.

 

 • Yeşil Adam (filmlerde sanat ekibine bağlı olarak çalışan, gerçek ya da yapay, her türlü yeşillikten sorumlu kişi) Dan Gillooly, Detroit taşralarında, “Muhteşem ve Kudretli Oz”un setleri için doğal malzemeler bulma konusunda çok başarılı bir iş çıkardı. Bölgede keşfe çıkan Dan, ölü şeftali ağaçlarıyla kaplı bir meyve bahçesi buldu ve topladığı dalları, ürkütücü Karanlık Orman’ı yaratmak için kullandı. Karanlık Orman’ın dokusuna ve havasına büyük katkı sağlayan bir diğer şey ise, Gillooly’nin yine etrafta gezinirken yakınlardaki bir tarladan topladığı devedikenleriydi.
 • Rachel Weisz, Mila Kunis ve Michelle Williams “Muhteşem ve Kudretli Oz”da aynı sırayla Evanora, Theodora ve Glinda adındaki üç cadıyı canlandırıyorlar. Üçü de doğal elementlerden doğan özel güçlere sahip. Evanora şimşek çaktırabiliyor, Theodora ateş topları yapabiliyor, Glinda da suya hükmedebiliyor.

 

 • “Muhteşem ve Kudretli Oz” prodüksiyonu, Michigan Motion Pictures Studios’un  Pontiac, Michigan’daki sesli çekim stüdyosu tesislerinde yedi sesli çekim stüdyosunda gerçekleştirildi. Filmin tüm setleri kapalı mekanlarda kuruldu ve her kare stüdyoların sesli çekim platformlarında çekildi.

 

 • Filmin yapım aşamasında bir karakterin bilgisayar ortamında görselini çıkarmak için ilk önce bir kukla kullanıldı. Kukla sanatçısı Philip Huber, Porselen Kız’ı 45.7 cm’lik bir figure şeklinde tasarladı. Joey King’in seslendirdiği Porselen Kız, China Town’daki herkes ve her şey gibi tamamen porselenden yapıldı. Oz, yolculuğunda kırılgan ama dayanaklı olan Porselen Kız’a yardım ediyor.

 

·         Bir Oskar sahibi özel makyaj sanatçısı Howard Berger (“The Chronicles of Narnia” serisi) ve ortağı Greg Nicotero aralarında Munchkin’ler, Tinker’lar ve Winkies’lerin de bulunduğu birçok benzersiz Oz karakterinin görünümünü tasarladılar. Beş aydan uzun süren çekimler sırında Berder, ekibiyle birlikte 2500’den fazla karakter makyajı yaptıklarını tahmin ediyor.
 
 • Prop ustası Russell Bobbitt, konsept çizimlerden inşa ettiği Oz’un çantasıyla çok gurur duyuyor. Eski zamanlardan kalma bir doctor çantası gibi üç katlı açılan çok güzel bir çantaydı. Çantanın yapımını bitirdikten sonra onu yönetmen Sam Raimi’ye gösterdi. Sam Raimi çantaya bayıImış ama prova yaptıkları eski çantayı değiştirmemeye karar verdi. O çantadan yalnızca bir tane olduğu için Bobbitt ve ekibi en baştan birkaç tane daha eski çanta yapmak zorunda kaldılar.
 • Hayvanlarla dolu olan Whimsie Ormanı setini, iç mekanda bir sesli çekim stüdyosunda kurmak büyük zorluktu fakat setlerde doğal ortamlardan sorumlu olan Dan Gillooly, Stromberg’e hayal ettiği büyüleyici ve cennet gibi bir ormanı gerçekleştirmesinde yardım etti. Sette kullanılan büyük, göze çarpan ipek çiçekleri dengelemek için Gillooly çok sayıda geniş yapraklı tropikal çiçek getirtti. Sonunda set o kadar gerçekçi oldu ki, kendine özgü bir mini-ekosistem yarattı.
 • Oz’un Ülkesi, Munckin’ler olmadan eksik kalırdı. Bu yüzden prodüksiyonun ekstra cast yönetmenleri, çoğu Detroit bölgesinden olmak üzere üç düzine cüce buldular. Ortalama 106 cm olan boyları, hiçbiri 197 cm’nin altında olmayan hatta 213 cm’ye de ulaşan, oklu saray muhafızı dört düzine Winkie’yle büyük bir tezat oluşturdu.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.