Harem (Kitap, Nurhan Atasoy)

Türkiye’nin kültürel tanıtımına ve ülke turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarına devam eden Bilkent Kültür Girişimi (BKG), son yayını ‘Harem’ ile bugüne kadar ulaşılmayan veya bilinmeyen detayları okuyucuların ayağına getiriyor.

Dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan Osmanlı’nın sarayın kapıları arkasında yaşadığı hayat, Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un usta kalemi sayesinde Harem kitabı ile gözler önüne seriliyor.

BKG yayınları tarafından İngilizce olarak hazırlanan kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nda Harem’in önemini ve düzenini derinliğiyle anlatırken, muhteşem bir görsel ziyafet sunuyor ve okuyucuyu günlük hayatın zorluklarından uzaklaştırıp keyifli bir serüvene sürüklüyor.

Gerçek de var Hayal de…

Topkapı Sarayı’nın Harem’ini konu alan kitap, Harem’in önemli alanlarını çeşitli hikaye ve anekdotlarla anlatırken, Harem’de doğum, yemek, eğlence, müzik, tiyatro, bayramlar ve düğünler gibi ilginç konuları da ele alıyor.

Diğer taraftan kitapta Harem’in bünyesinde barındırdığı insanların (Örneğin; harem ağaları, hizmetkârlar ve cariyeler olmak üzere) nasıl eğitildiklerini, ne düzende hayatlarını sürdürdüklerini ve her bir grubun Harem hayatına olan katkısını detaylı olarak  paylaşılıyor.

Kitapta verilen bilgilerin hepsi kaynaklara dayandığı gibi rivayet ve efsanelerden bahsedilirken de nitelikleri belirtiliyor ve hayali olanlar gerçeklerden ayırt ediliyor.

Tam Bir Görsel Şölen

Gravürler, minyatürler, her biri tablo niteliğinde güzel fotoğraflar, Saray Koleksiyonu’ndan obje ve eşyalarla bezeli bu yayım Harem’i başlangıcından sonuna kadar 200 sayfada anlatmayı başarmakla yetinmiyor, okuyucunun geçmişe yelken açmasını, geçmişin olaylarını tamamen farklı bir gözle değerlendirmesini sağlıyor.

Kitabın 2011 senesi boyunca çok ses getireceği ve uzun süre gündemden düşmeyeceği kesin olmakla beraber, oluşturduğu nitelikli yayımlarla beraber BKG’nin kültürel yayınlardaki sıradışı çizgisi ve başarısı bir kez daha okuyucularla buluşacak.

Sanatseverlerin Topkapı Sarayı Müze Mağazaları’ndan ulaşabilecekleri ‘Harem’ kitabı ayrıca  adresinden de satışa sunuluyor.

1 Yorum

  1. pxzösj diyor ki:

    harem kitabı nerede satılıyor. nurhan atasoya gidip isteyeceğim ne olur bulunnnnnn

    Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.