Zorlu Center PSM’de sıradışı bir sergi; “Papercut”

21-tilePerfromans sanatlarında olduğu kadar çağdaş sanatın da yeni adresi Zorlu Center PSM, 21 Ocak – 1 Mart tarihleri arasında artON İstanbul tarafından temsil edilen Mehmet Dere’nin Papercut adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. “Art ON İstanbul Zorlu Center PSM’de” projesi kapsamında gerçekleştirilen üçüncü sergi olan Papercut, sanatçının görünmez hikayeleri somutlaştırdığı, 65 farklı desendan oluşan özel bir çalışma.

Görünmez hikayeleri toplamayı seven sanatçı Mehmet Dere, Zorlu Center PSM’de sıradışı sergisi ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Dere, 65 adet desen çalışmasından oluşan, Papercut adını verdiği çalışmasında, spesifik bir konu üzerine odaklanmaktan ziyade bir süreci ortaya koyuyor.

Çıkış noktasını, Fransızca öğrenen birinin el yazısıyla yazdığı bir çalışma defterinden alan sergi, Dere’nin defterde yer alan kelime ve cümlelerin ifade ettiği anlamlar üzerinden, 2009 yılından bu yana internette yaptığı görsel aramaların birleşmesinden oluşuyor.

 

‘Görünmez hikayeler’…

Mehmet Dere’nin internette rastgele karşılaştığı görsellere kimi zaman müdahale ederek Andy Warhol gibi kültürel bir ikona dönüştürüp kimi zaman, sadece bir hayvan silueti gibi imgeleri manipüle ederek sunduğu Papercut, bölük-pörçük anlamlar arasından yeni bir anlam çıkarıyor. Desenler, defterdeki cümlelere tekabül ederken, Dere’nin kurduğu kavramsal ilişki, bir durumun sürece aktarılmasıyla birlikte parçalanmış bir yapıya gönderme yapıyor.

Mehmet Dere’nin “Papercut” isimli sergisi, Zorlu Center PSM Galeri Alanı’nda 21 Ocak – 01 Marttarihleri arasında ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri 10.00 – 22.00.

 

artON hakkında: 

2011 Mart ayında kurulan Art ON Istanbul, Akaretler Sıraevler’de konumlanmaktadır. Tarihi özelliklere sahip mekanda çağdaş sanat sunan galeri kültürel, politik ve sosyal içeriklere sahip farklı medyumlarda iş üreten sanatçıları bünyesinde barındırmaktadır.Temsil ettiği sanatçılarla ortak bir dil birliği meydana getiren Art ON Istanbul, kısa süre içinde Türkiye’nin önde gelen galerileri arasında yerini almıştır. Galeri, genç ve tecrübeli Türk sanatçılar kadar uluslararası isimlerden de oluşan ve giderek genişleyen bir portfolyoya sahip. Art ON Istanbul, dinamik ve geleceğe dönük gündemiyle, uluslararası projeler gerçekleştiriyor, sanat fuarlarına katılıyor.

 

Mehmet Dere hakkında

Mehmet Dere işlerinde kendi ifadesiyle “görünmez hikâyeleri” toplamayı sever. Dere için bir bütün genellikle küçük parçalardan oluşan bir zamanda yolculuktur. Dere gerçeklikle olan hesaplaşmasında ve gerçekliği üretme noktasında bu yönüyle işlerini sürekli besler. Toplumsal adaletsizlik, direnme ve hayatta kalma politikaları; Sanatçıya ait dışarıdan bir gözlemin eseri olarak değil,  yakın mesafeden yaşam pratiğinin tam içerisinden bir bakışın eseri olarak işlerin atmosferini oluşturur.  Bütün bu olan bitene karşı geliştirilen refleksten kaynaklanan bu  yapı kimi zaman trajikomik, kimi zaman da sabır ve acı ilişkisi üzerine odaklanılarak kesintisizce, ibadet eder gibi tekrar tekrar işlenir ve izleyiciye sunulur.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.