Viktoria Tolstoy Cemal Reşit Rey’de

viktoria-tolstoyİsveç’in uluslararası caz yıldızı Viktoria Tolstoy, CRR Caz Şubatı kapsamında 10 Şubat’ta CRR Konser Salonu’nda…

Viktoria Tolstoy uluslararası bir şöhrete ulaşan en yetenekli caz şarkıcılarından biri olarak, hiç şan dersi almadığı halde olağanüstü doğal, güçlü vokaliyle ve şarkı söyleyişindeki saflığıyla dikkat çekiyor.

İsveçli bir caz müzisyeni olan babası Viktoria Tolstoy’u caz dünyasıyla tanıştıran kişi oldu. Tolstoy, 1990′ların ortalarında Stockholm kulüplerinde şarkı söylerken keşfedildi ve plak firması yetkilileri kendisi ne reddedemeyeceği bir albüm teklifi yaptı. İlk albümü olan “Smile, Love and Spice” ile birlikte böylece sanatçının çıkış süreci de başlamış oldu.

Sanatçının bu albümündeki parçaların bir kısmının bestelerini en büyük destekçisi olan babası yaparken, Tolstoy henüz ilk albümün çıkışı ile İsveç caz’ının Arne Domnerus, Putte Wickman ve Svante Thuresson gibi etkili isimlerinin dikkatini çekti.

İlk albümden 2 yıl sonra ünlü caz firması Blue Note için “Too Loved” albümünü kaydeden Tolstoy, kelimenin tam anlamıyla neredeyse bir gecede ünlü oldu. Bu büyük başarısı ile listelerin ilk sıralarına yerleştiğinden beri uluslararası caz kariyerini sürdürmeye devam eden sanatçı, 1997 yılında yine Blue Note için “White Russians” albümüyle fenomen haline geldi ve pop-caz temalı parçalarla örülü albümüyle İsveç’te de yıldız mertebesine çıkmayı başardı.

İsveç’te de kısa süre içinde Ray Brown, McCoy Tyner gibi caz devleriyle birlikte konserlere çıkmaya başlayan Tolstoy, cazla olan bağını 2000 yılında kendi dörtlüsüyle kaydettiği ve caz standartlarından oluşan albümü “Blame It On My Youth” ile iyice pekiştirdi.

2006 yılında “Pictures of Me” albümüyle Paul Simon, Prince, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Alan Parsons, Seal, Van Morrison gibi büyük pop isimlerinin parçalarını yorumlayan Tolstoy, pop caz arenası için yükselişini sürdürdü. 2009 tarihli albümü “My Russian Soul” ile geleneksel Rus müziğinden de etkiler taşıyan Viktoria Tolstoy’un bir sonraki adımı ise 2011’de yayınladığı ve Herbie Hancock şarkılarına armağan ettiği albümü “Letters to Herbie” oldu.

Viktoria Tolstoy’un ACT etiketiyle 2013 yılında müzik marketlerde yerini alan yeni albümü “A Moment Of Now” ismini taşıyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.