Tepeyran Roman Ödülü 2012

Ebubekir Hazım Tepeyran adını yaşatmak amacıyla Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen ödüllü roman yarışmasında“Şarkını Söylediğin Zaman” adlı eseriyle İnci Aral ödüle değer görüldü.

2000-2010 yıllarında yayımlanan yapıtlar katıldı

Belediyenin Niğde Kültür ve Sanat Platformu Girişimi ile birlikte 20. yüzyılın ilk Türk köy romanı “Küçük Paşa”nın yazarı ve Oktay Akbal’ın büyükbabası Ebubekir Hazım Tepeyran adına düzenlediği ve 2000-2010 yılları arasında yayımlanmış yapıtların katıldığı yarışmanın seçici kurulu, Tahsin Yücel başkanlığında, Hikmet Altınkaynak, Osman Şahin, Güray Öz, Metin Celal ile Ahmet Yıldız’dan oluştu.

Aral’a ödülü,18 Kasım’daTÜYAP Kitap Fuarı’nda verilecek

Tepeyran, Milli Mücadele içinde yer alması nedeniyle idama mahkum olmasının ardından, cezası küreğe çevrildi ve Cumhuriyet’in ilanıyla serbest kaldı.20. yüzyılın ilk Türk köy romanı “Küçük Paşa” nın da yazarı olan ve Dahiliye Nâzırlığıyla, Milli Mücadeleye katkılarıyla, Ankara, Niğde Valiliği ve Niğde Milletvekilliği gibi devlet adamlığıyla toplumda saygın bir yere sahip olan Hazım Tepeyran, yazar Oktay Akbal’ın da büyük babası.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.