Özlem Acaroğlu: Bozcaada’da Zaman

ozlem-acaroglu-bozacaadada-zamanBu proje, sanatçının 2011-2012-2013 ∞ yılları arasında Bozcaada’da yapmış olduğu, büyük bir bölümünü, Neutral Density Filter (doğal yoğunluk filtresi)ile çalıştığı ada pozlamalarından oluşmaktadır.

Proje bu anlamda, Bozcaada hakkında yapılmış tek projedir. Sanatçı bu projede üzerinde durduğu ‘zaman’ algısını yaşanılan dört mevsimden veya diğer genel kanılardan çok, tek bir fotoğraf karesine dakikaları sığdırarak ve gün içerisinde değişen renk ısıları ile birlikte anlatmaya çalışmıştır.

Bozcaada’da Zaman adlı bu projenin 2011-2012 yıllarını kapsayan bölümü 2013 yılında sanatçının ilk kişisel sergisini yaptığı Bozcaada Sanat Galerisi’nde fotoğraf gösterisi olarak da sunulmuştur.

Bu proje sanatçının İkinci kişisel sergisi ve tamamladığı diğer projelerin yanı sıra tek ‘sürekli proje’sidir. Neutral Density Filter (Doğal Yoğunluk Filtresi) En yalın anlatımı ile bu filtreler, makinemize giren ışık miktarını azaltırken aynı zamanda renklere etki etmemekte, aksine, daha da yoğunlaştırmaktadır. Pozlama yapmak için gün batımlarını beklemeden gün ortasında da çekimler yapabilmemizi sağlamaktadır.

Filtremizle,gün ışığı varken yaptığımız pozlamalarda ,örneğin tarihi bir meydan veya bir sokakta,pozlamanın etkisi ile hareket eden tüm unsurları yok edebileceğimiz gibi,hareket hissi yaratabileceğimiz çekimler yapabilmemize olanak tanır.

Bu, pozlamanızın süresi ve kullandığınız filtrenin f stop değeri ile ilintilidir. En keyifli ve en çok tercih edilen kullanım alanlarının başında, akarsu,deniz,veya şelale pozlamalarında suda yarattığı tül etkisi gelir.Bir kıyıda, kayalıkların arasında, sis etkisi oluşturabilmek,gökyüzündeki bulutların azametini kayıt edebilmek bir ND kullanıcısı için vazgeçilmezdir. Gün sonuna doğru, güneş ışığının inmeye ve etkisini yitirmeye başladığı vakitlerde ise, çıplak insan gözünün fark edemeyeceği kadar tatlı, doygun tonları fotoğraf karelerinizde sonsuzlaştırmanızı sağlar. Fotoğrafçılıkta, özellikle manzara fotoğrafçılarının vazgeçemediği saatler olan, altın, pembe ve mavi saatlerde alacağınız sonuçlar, size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacaktır…

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.