Kendi elleriyle yaptıkları eserleri kendileri yaktılar

sivas-katliamiBeşiktaş Belediyesi’nin 19 Kasım 2013’te açılışını yapacağı “Unutmamak” sergisinin ana teması, yakın tarihimizin en trajik olaylarından biri olan Sivas Katliamı… 2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nde çıkartılan yangında ölen 35 aydın insanımızın anısına açılacak sergide, 35 çağdaş sanatçının, sanatçılar tarafından bir bölümü yakılmış 35 eseri sergilenecek.

KENDİ ELLERİYLE YAPTIKLARI ESERLERİ KENDİLERİ YAKTILAR

20 yıl önce kaldıkları otelde yanarak ya da dumandan zehirlenerek can veren 35 aydınımız anısına açılacak sergi için Türkiye’nin önde gelen 35 sanatçısı kendi elleriyle yaptıkları eserleri kendi elleriyle yaktı.

SON DURAK “UNUTMAMAK MÜZESİ”

“Unutmamak” sergisinin açılışı, 19 Kasım 2013 Salı günü saat 19.00’da Mustafa Kemal Merkezi Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal tarafından gerçekleştirilecek. 19 Ocak 2014’e kadar Beşiktaş Çağdaş’ta ziyaret edilebilecek sergi daha sonra yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli şehirlerde sanatseverlerle buluşacak. Beşiktaş Belediyesi tarafından inşaatı devam eden ve adı da “Unutmamak Müzesi” olacak mekân ise serginin son durağı ve kalıcı yuvası olacak.

“BİR BELLEK MERKEZİ”

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal “Unutmamak” sergisiyle ilgili düşüncelerini kısaca şöyle özetliyor: “Unutmamak Sergisi, bir bellek merkezidir. Başka hiçbir ayrıntıya takılmadan Madımak Katliamı’nda yakılan aydınlarımızı, anılarını ve ödedikleri bedeli yaşatma sergisidir. Bu nedenle, otuz beş ayrı sanatçımız özel olarak hazırladıkları resim ve heykellerini -içimizdeki yangının simgesi olarak birer ucundan yakarak- bu sergiye bağışladılar. İnsanlığın ve sanatın yenilmezliğini gösteren bir dayanışma sergisi oluşturdular.”

SERGİYE KATILAN SANATÇILAR

Sergide katılan sanatçılar yaş sıralamasına göre şöyle: Adnan Çoker, Ara Güler, Devrim Erbil, Mehmet Güleryüz, Tomur Atagök, Süleyman Saim Tekcan, İpek Düben, Komet, Seyhun Topuz, Utku Varlık, Meriç Hızal, Ferit Özşen, Halil Akdeniz, Adem Genç, Koray Ariş, Mustafa Ata, Zahit Büyükişleyen, Mustafa Altıntaş, Balkan Naci İslimyeli, Hanefi Yeter, Tülin Onat, Osman Dinç, Şenol Yorozlu, Yusuf Taktak, Bünyamin Özgültekin, Nedret Sekban, Aydın Ayam, Mehmet Günyeli, Bubi, Ahmet Oran, Mithat Şen, Bedri Baykam, İrfan Okan, Mustafa Karyağdı, Seçkin Pirim.

Sergi: 19 Kasım 2013-19 Ocak 2014

Açılış: 19 Kasım 2013, Salı, 19:00 – 20:30

Adres: MKM, Uğur Mumcu Caddesi No:8 Akatlar-Beşiktaş

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.