KARTAL AKINCI

1968 Söke doğumlu olan sanatçı, ilk müzik derslerini babası Orhan AKINCI’dan almıştır. 1979 yılında İzmir Devlet Konservatuarı keman bölümüne giren sanatçı, 1989 yılında Arman ÖZARIN’ın sınıfından pekiyi dereceyle mezun olmuştur. Öğrenimi boyunca birçok solo, oda müziği ve orkestra eşlikli konserler gerçekleştirmiştir. 1987 ve1989 yıllarında Akdeniz Gençler Orkestrası’ nın üyesi olan sanatçı,1989 yılında pekiyi dereceyle mezun olarak, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazanmış ve bu Orkestra’ da keman sanatçısı olarak göreve başlamıştır.Halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının 1.Konzertmaisteridir.
Sanatçı solist olarak: Ege Oda Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası,Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası, İstanbul Milli Reasürans Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Orkestrası ile birçok başarılı konserler gerçekleştirmiştir. Sanatçı, Cumhuriyetimizin 80. yılı dolayısıyla 2003 Ekim ayında Ukrayna’nın Odessa şehrinin Altın Salonunda Dışişleri Bakanlığı’nın görevlisi olarak bir resital gerçekleştirmiştir. Aynı kutlamalar çerçevesinde Prof. Rengim GÖKMEN ile 2004 Ekim ayında Kırgızistan Bişkek’te CUY Filarmoni Orkestrası ile, 2005 Ekim ayında da Belarus Minsk kentinde Minsk Oda Orkestrası eşliğinde Türk eserlerinden oluşan programları başarıyla seslendirmiştir.
Prof. Gülser ERYÜMLÜ, Mehmet ARİÇ, Elvan ÖĞÜT, Doç. Şeniz DURU ve Talia Özlem ALPAY eşliğinde birçok resitaller de veren sanatçı, ayrıca 1995 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. EPHESUS Kuartet’in kurucusu ve keman sanatçısıdır.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.