Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 2013

“Herkes film çekebilir” sloganıyla yola çıkan festival, gösterimlerine 14 Kasım’da başladı. Festival 30 Kasım’a kadar devam edecek. Kapısı tüm sinema severlere açık olan festivalin gösterim ve etkinlikleri ücretsiz!

“Etik, estetik ve teknik” bütünlüğe sahip tüm filmlerin kabul edildiği festivalde 60 kısa film yarışıyor. Jüride Yüksel Aksu, Ezel Akay, Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimlerin yer aldığı, Demet Akbağ’ın başkanı olduğu büyük ödül jürisinde Osman Sınav, Ömer Vargı, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour’un bulunduğu heyet, bu üç kritere göre en iyileri belirleyecek. Ödüller 1 Aralık’ta yapılacak törenle açıklanacak.

Kazanan kısa film ise Türkiye’de verilecek en büyük ödülün sahibi olacak. Boğaziçi Film Festivali finalinde büyük ödül tam 50.000 TL. Bu ödül ile kısa filmin önemine dikkat çeken Festival, uzun metraj hayali kuran genç yönetmenlere sadece cesaret değil, başlangıç sağlayacak maddi imkanı da veriyor.

Festival yönetimi sektördeki üretimi desteklemek için herkesin katılabileceği eğitim seminerleri de veriyor. 26 Kasım Salı günü saat 18:00′de Atlas sinemasında film alanında bakanlıktan fon desteği almak isteyenlere T.C. Kültür Bakanlığı Destek Kurulu üyesi Kamil Koç tarafından bir seminer verilecek.

Festival bu sene, 2009 yılında aramızdan ayrılan Türk sinemasının en özgün karakterinden biri olan Ahmet Uluçay’a adanıyor.

Önümüzdeki yıllarda Boğaziçi Film Festivali’nin kapsamının genişlemesi hedefleniyor. Festival, üçüncü yılında uzun metraj filmler için de kapılarını açıyor olacak.

Festival programı, film seçkisi ve etkinliklerden oluşuyor. Film gösterimleri; 15-24 Kasım tarihlerinde Atlas Sineması, Sinemajestik Sineması, Tarık Zafer Tuna’ya Kültür Merkezi ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılacak. 18-30 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek atölyeler ve sempozyumlar İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, söyleşiler ise Tarık Zafer Tuna’ya Kültür Merkezi ve Atlas Sineması’nda düzenlenecek.

Detaylı program için www.bogazicifilmfestivali.com ‘u ziyaret edebilir, www.facebook.com/bogazicifilmfestivali ‘ni veyawww.twitter.com/bogazicifilmfes ‘i takip edebilirsiniz.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.