ÇANKAYA BELEDİYESİ KISA FİLM GÜNLERİ 2009

sinema-perdesi_160Geçtiğimiz haziran ayından bu yana Sakarya Caddesi’ni bir kültür ortamına dönüştüren Çankaya Belediyesi, merkezlerden sokağa taşan sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

Ahşap Heykel Sempozyumu ve Beşte Sanat konserleriyle Sakarya’ya renk getiren Çankaya Belediyesi, ‘Kısa Film Günleri’ ile sokağa yeni bir soluk katacak.

Ankara Uluslararası Film Festivali, Gezici Festival, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Ankara Kızılay ve Çevresi Esnaf Dayanışma Derneği ve United Design’ın destekleriyle Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kısa Film Günleri’ sinemaseverleri yazlık sinema tadıyla yeniden buluşturacak. Pek çok festivalde övgüye değer bulunan kısa filmlerden oluşturulan programda 58 film sanatseverlerle buluşacak.

“Amacımız, Çankaya’dan yayılan kültür ve sanat ışığının tüm Türkiye’ye aydınlık yaymasıdır” diyen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankaralıları 21-30 Ağustos tarihleri arasında akşam saat 21.00’de başlayacak Çankaya Belediyesi Kısa Film Günleri’ne davet etti.

Uçan Süpürge’yle açık havada sinema keyfi

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kadın yönetmenlerin ödüllü kısa filmlerinden oluşan özel seçkisi 27 Ağustos Perşembe günü “Çankaya Belediyesi Kısa Film Günleri”nde seyirciyle buluşuyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali ve Gezici Festivali’nin birlikte gerçekleştirdiği ve Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği “Çankaya Belediyesi Kısa Film Günleri” devam ediyor. Yarın, etkinliğin yedinci gününde Uçan Süpürge’nin özel seçkisi izleyiciyle buluşacak.

Türkiye’den İsrail’e, İsviçre’den İran’a 10 film

Seçkide Türkiye ve dünyadan toplam 10 film gösterilecek.

Bunlardan ikisi önümüzdeki yıllarda adlarını sıkça duyacağımız iki kadın yönetmene ait: Senem Tüzmen’in bu sene SİYAD Türk Filmleri Ödülleri’nde “En İyi Kısa Film” seçilen ‘Unus Mundus’u ile Ece Palaz’ın İsrail’de geçen ve savaş karşıtı söylemiyle dikkat çeken 2009 tarihli filmi ‘Megiddo’…

Dünya sinemasından ise; İngiliz yönetmen Ana Vilenica’nın ‘Pencere’si (The Window) sıra dışı bir aşk hikâyesi anlatırken, Hadar Morag’ın İsrail Kadın Filmleri Festivali’nde “Umut Vadeden Yönetmen” seçildiği filmi ‘Sessizlik’ (Silence) 12 yaşındaki Majda’nın 45 yaşındaki Ammon’un sıra dışı ilişkisini konu ediniyor.

İran’dan Maryam Kashkoolinia’nın ödüllü animasyonu ‘Evimizde’ (In Our Home) bir kız çocuğun aile bireylerini birer hayvana benzeterek tanıtmasını anlatırken, Avustralyalı Sally Bothroyd ‘Tarihi Erkekler Yazar!’da (Man Makes History), ilk çağdan bugüne erkeklerin başarılarından söz eden tarihi kadın kahramanlarıyla alt üst ediyor.

İsviçre’den Irmgard Walthert’in eğlenceli komedisi ‘Büyük Planlar’ (Big Plans) ile Adrian Flückiger ve Claudia Röthlin ikilisinin hınzır filmi ‘Sıradaki’ (What’s Next), Almanya’dan Daniela Risch’in ‘Biz Cennetteyken’i (When We Are in Heaven) animasyon sevenleri mutlu edecek diğer filmler.

Uçan Süpürge’nin seçkisi 27 Ağustos Perşembe günü saat 21:00’de Sakarya Caddesi’nde ücretsiz gösterilecek.

Ankara Kızılay ve Çevresi Esnaf Dayanışma Derneği ve United Design Danışmanlık’ın destek verdiği “Çankaya Belediyesi Kısa Film Günleri” 30 Ağustos Pazar günü sona erecek.

program için tıklayınız

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.