British Council Çeviri Yarışması 2012

Türkçe’den İngilizce’ye çevrilen edebiyat kitaplarının sayısını arttırmak amacıyla genç çevirmenleri tesvik etmek ve daha fazla nitelikli çevirmenin sektöre kazandırılmasını amaçlayan British Council’in genç çevirmenlere yönelik düzenlediği Çeviri Yarısması 8 Kasım’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Düzyazı kategorisinde John ANGLISS; siirde ise Derick MATTERN Çeviri Ödülü’nün sahibi oldular.

British Council’ın, Everest Yayınları is birliğiyle düzenlediği Çeviri Günü etkinlikleri kapsamında yarısmada finale kalan adaylara özel siir ve düzyazi alanlarında çeviri atölyeleri düzenlendi. Ayrıca, edebiyatseverlere ve çeviriyle ilgilenenlere yönelik gerçeklestirilen söyleside, Güven TURAN(sair, yazar ve çevirmen), Maureen FREELY (yazar ve çevirmen), ve Murat BELGE (akademisyen, çevirmen ve elestirmen), Sırma KÖKSAL’ın (Everest Yayınları bas editörü) moderatörlüğünde edebiyat çevirisiyle ilgili tecrübelerini ve bu alanda karsılastırkları sorunlar üzerine görüslerini paylastılar.

Açılıs konusmasını yapan British Council Türkiye Direktörü Margaret JACK “Londra Kitap Fuarı’nın altı yıldır kültürel programları ortağıyız. Önümüzdeki yıl fuarın odak ülke olarak Türkiye’yi belirlemesi üzerine düzenlediğimiz paralel etkinliklerden biri olan Çeviri Günü ve Çeviri Ödülü’ne gösterilen ilgiden çok mutluyuz” dedi. Projeye jüri üyesi, eğitmen ve panelist olarak katılan Maureen FREELY ise edebiyat dünyasında İngilizce’nin hâkimiyetine dikkat çekerek daha fazla Türkçe eserin İngilizce’ye çevrilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Freely, yarısmayla ilgili olarak “Türkiye’de yayınlanan tüm edebiyat eserlerinin yüzde ellisi çeviri eser iken bu rakam İngiltere’de yalnızca %3. Bugün burada karsılastığım pek çok yetenekli genç çevirmenin önümüzdeki yıllarda pek çok değerli Türkçe edebiyat eserinin İngilizce yayınlanmasına katkıda bulunacaklarına inanıyorum” dedi

British Council Çeviri Yarısması’nı kazanan çevirmenler, düzyazı ve siir olmak üzere iki ayrı dalda British Centre for Literary Translation tarafından tasarlanan ve alanlarında uzman çevirmenler Maureen FREELYve Sasha DUGDALE tarafından İngiltere’de düzenlenecek eğitim programıyla ödüllendirildiler.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.