Aziz Nesin Hatıra Ormanı

10. idefix Sanal Kitap Fuarı süresince gerçekleşen Yazar Ormanı anketinin sonuçları belli oldu. Daha önce Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Sabahattin Âli’nin adına üç ormana hayat veren idefix, bu yıl kuracağı ormanı üyelerinin oyları doğrultusunda Aziz Nesin’e ithaf edecek.

2210 kişinin katıldığı ve idefix’in Sanal Kitap Fuarı boyunca yaptığı ankette, yüzde 22,08 oy oranı ile en çok oyu alan yazar Aziz Nesin oldu.

 

7 Temmuz 1995’te vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmadan ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine defnedilen Aziz Nesin’in adını alarak bir kez daha değerlenecek ormanın dikimine, TEMA ya da ÇEKÜL birlikteliği ile başlanacak.

 

Ortalama büyüklükteki her 200 kitap için yetişkin bir ağacın kesildiği bilgisiyle yola çıkan idefix, bu projeyi o sene idefix’ten satın alınan kitaplar için kesilen ağaçları doğaya geri kazandırmak amacıyla başlattı. “Her sene dikeceğimiz fidanlar ile oluşacak ormanlarımıza da yazarlarımızın ismini verelim istedik” diyen idefix Direktörü Bora Ekmekçi sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu kapsamda TEMA ve ÇEKÜL ile birlikte ve onların da katkılarıyla ormanlarımızı oluşturmaya başladık. İlk ormanımızın fidanlarını usta yazarımız Yaşar Kemal’e ithafen Malkara’da diktik. İkinci ormanımız ise Nazım Hikmet adına Kemerburgaz’da yeşerdi. Yazar Ormanları’nın üçüncüsü olan Sabahattin Âli Hatıra Ormanı’na ise İzmir Urla’da hayat verildi. Şimdi ise edebiyatımızın bir başka ölümsüz kalemi olan Aziz Nesin’in adını fidanlarda yaşatacağız.”

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.