AH SMYRNA’M, GÜZEL İZMİR’İM (TİYATRO PERA)

Oyunun yazar ve yönetmeni Nesrin Kazankaya, dramaturgisi Şafak Eruyar’a, yönetmen yardımcılığı Zeynep Özden’e, dekoru Başak Özdoğan’a, kostümü Fatma Öztürk Dönmez’e, müzik yönetmenliği Ezgi Kasapoğlu’na, müzik düzenleme Emil Tan Erten’e ait.

Oyunda görev alan sanatçılar: Aysan Sümercan Muhammet Uzuner, Nesrin Kazankaya, Defne Halman, Başak Meşe, Emre Çakman, Linda Çandır, İlker Yiğen, Selin Sevdar, Doğan Akdoğan, Asır Akkaya.

Oyun 1923 yılında İzmir’de geçer. Savaş bitmiş, Rum ve Türk topluluklarının karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan “Mübadele Yasası” çıkartılmıştır. Köklü bir geleneğe ve kültüre sahip, zengin Rum ailesi Vlasto’lar, İzmir-Bornova’daki konaklarında göç hazırlığı içindedirler. Yıllardır Vlastolar’la bir aile gibi bir arada yaşayan Türk yardımcıları da, bu göçün hüzünlü tanıklarıdır. Savaşın travmatik izleri ve zorunlu göç,Türk ve Rum aile bireylerini de karşı karşıya getirir ve bir arada yaşamanın imkansızlığını derinleştirir. Kendilerini bir çatışma içinde bulan figürler, derin acılar içinde, çaresiz yarınlara, umutsuz hasretlere, imkansız aşklara boyun eğmek zorunda kalır. Feci bir yangınla yanıp harabeye dönen, farklı toplumların, dinlerin ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı efsanevi dünya kenti, güzel İzmir-Smyrna değildir yalnızca; koskoca bir geçmiş, gelecek, hayaller ve umutlar da küle dönmüştür.

1 Yorum

 1. sanat haberleri diyor ki:

  20 Mayıs Pazar
  Saat 20.30 “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Tiyatro Pera Sahnesi
  21 Mayıs Pazartesi
  Saat 20.30 “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Tiyatro Pera Sahnesi
  22 Mayıs Salı
  Saat 20.30 “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Tiyatro Pera Sahnesi
  24 Mayıs Perşembe
  Saat 20.30 “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Caddebostan Kültür Merkezi
  27 Mayıs Pazar
  Saat 16.00 “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” Caddebostan Kültür Merkezi

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.