ZENCİLER (DİP SAHNE OYUNCULARI)

Dünya tiyatro edebiyatında özel ve önemli bir yere sahip olan Jean Genet’in Zenciler’i (Les Nègres) Dip Sahne oyuncularıyla yeniden hayat buluyor.

Jean Genet’nin 1958′de yazdığı oyunu Zenciler, ilk olarak 1959′da, Türkiye’de ise bir tiyatro kulübü tarafından 1999’da sergilendi. İçerdiği siyasi ve cinsel göndermeler nedeniyle Türkiye’de hiçbir profesyonel tiyatro tarafından sahnelenmeye cesaret edilemeyen bu oyun, Nilay Erdönmez yönetmenliğinde, Dip Sahne Oyuncuları tarafından seyircisiyle buluşuyor.

Oyunun kadrosunda Barış Çelikkol, Bedir Bedir, Can Yılmaz, Hakan Dülger, Direnç Dedeoğlu, Emre Çakman, Neslihan Arslan, Nilay Erdönmez, Yeşim Çapanoğlu, Tuğçe Tanış ve Uğur Arslan yer alıyor. Oyunun koreografisi ise Erdinç Anaz’a ait.

Oyunun yönetmeni Nilay Erdönmez’den:

Genet’ye bir gün bir oyuncu gelip ondan zencilerin oynayacağı bir oyun yazmasını ister. Genet “İyi ya” der, “…bir zenci nedir diye düşündüm. Her şeyden önce rengi nasıldır?”.

Yineliyorum soruyu “‘Zenci’ ne demektir?”. Rengi siyah olan mı demektir yalnızca? Hele ki bugün… Zenciler, sömürgeleştirilmiş topraklarda yaşamış olan, insanla hayvan arası yaratıklardır. Politik haklarından ve güçlü bir zorlayıcı sistem dolayısıyla zenginliklerin eşit bir biçimde yeniden dağılımından yoksun kalan insanlardır onlar. Dünyada liberal sistemin neo-liberallik boyutuna erdiği günümüzde saflar artık ikiye bölünmüş halde. Tam da bu noktada karşımıza zaten çoktan keşfedilmiş olan ‘beyaz zencilik’ kavramı çıkıyor. Gündelik sömürü sisteminde, ezilen, kullanılan, metalaştırılan, artı değere dönüştürülen, piramidin en altındaki o insanlar bugünün zencileridir. Ekonominin refah düzeyini sağlayan, az masraflı ucuz iş gücünü karşılayan insanlar… Renkleri her ne olursa olsun: Siyah, beyaz, mor, mavi, yeşil, kırmızı…

Bu oyun sömürüsüz bir dünya fantezisidir. Değerlerin alt üst olduğu günümüz dünyasında, üst sınıfa mensup kişilerle alt sınıfa ait insanların çatışmasını anlatan ‘Zenciler’ güzel bir dünyaya ulaşmanın hayali paradoksunu sunuyor bizlere…

3 Yorum

 1. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  19 NİSAN SALI
  SAAT: 20:30
  KUMBARACI50

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. Aysel SARICA avatarı Aysel SARICA diyor ki:

  SimitGazoz Prodüksiyon’un katkılarıyla hazırlanan ve Dip Sahne oyuncularının sahnelediği “Zenciler”, büyük ilgi gören prömiyerinin ardından 11 Nisan Pazartesi akşamı Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. Aysel SARICA avatarı Aysel SARICA diyor ki:

  19 nisan salı 20:30
  kumbaracı50′de

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.