Unutulmaya yüz tutmuş katı’ (kağıt oyma) sanatı bu sergide!

15. ve 18. yüzyıllar arasında Osmanlı topraklarında altın devrini yaşayarak sonrasında unutulmaya yüz tutmuş olan katı’ sanatı; modernize edilerek günümüze uyarlanan örnekleri ile gelecek nesillere aktarılıyor. Dürdane Ünver öncülüğünde hazırlanarak 15-17 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Sapphire, Seyir Terası’nda sanatseverlerin izlenimine sunulacak olan 15 tasarımcının ürünleri, bizleri geçmişten günümüze uzanan bir yolculuğa davet ediyor.

Cumhuriyet Dönemi’nde Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in kişisel çabalarıyla gün ışığına çıkarılan katı’ (kağıt oyma) sanatının geniş kitlelere tanıtılarak gelecek nesillere aktarılması adına 2004 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ve 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na katı’ sanatını geleneksel sanatlarımızın bir parçası olarak resmi anlamda kabul ettiren Dürdane Ünver; genç katı’ sanatçıları ile birlikte yer alacağı son dönem sergisinde sanatseverler ile bir araya geliyor.

Türkiye’de bir ilke imza atarak 2 senelik bir araştırma sürecine dayanan ve 14. yüzyıldan itibaren yapılmış olan yazma eser ciltlerine ışık tutan sergide 50’ye yakın çağdaş eser sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. İstanbul Sapphire, Seyir Terası’nın ev sahipliğinde organize edilerek günümüze uzanan bu değerli hazineleri genç nesiller ile buluşturan etkinlik 17 Eylül’e kadar izlenime açık olacak.

Açılış tarihi: 15 Eylül 2012 Cumartesi / Saat: 17.00

İzlenim süresi: 15 – 17 Eylül 2012

Mekan: İstanbul Sapphire, Seyir Terası, 55. kat

Grup sanatçıları; Dürdane Ünver öncülüğünde ve Ersin Yıldızhan eşliğinde;

Müjgan Başköylü

Esma Akoğlu

Hülya Yaatası

Berna Pınar Tunç

Alev Uzun

Dilek Erim

Füsun Köşkli

Gülgün Kaya

Hasan Ertuğrul

Hatice Uçar

Meryem Güney

Nesrin Güler

Armağan Gürel

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.