Kayıp kent Bathonea belgeselleştirildi

bathonea-belgeseliİstanbul İl Özel İdaresi, kalesi, su yapıları, sütunlu binaları, antik limanları ve tarihi yollarıyla İstanbul’un bilinmeyen tarihini aydınlatan Bathonea Kazı ve Araştırmaları’nı beşinci yılında belgeselleştirdi.

Belgselin gösterimi ve hava fotoğrafçısı rahmetli Murat Öztürk adına düzenlenen “Gökyüzünden Bathonea” fotoğraf sergisinin açılışı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’un tarihinde yeni bir sayfa açacak yapı kalıntılarına ulaşılan Küçükçekmece Göl Havzası/ Bathonea Kazı ve Araştırmaları, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından belgeselleştirildi. 55 dakikalık belgeselin yönetmenliğini daha önce TRT için yurtdışına kaçırılan eserlerin belgeselini de yapan Nihal Ağırbaş yaptı.

Belgeselin gösterimi ve hava fotoğrafçısı rahmetli Murat Öztürk adına düzenlenen “Gökyüzünden Bathonea” fotoğraf sergisinin açılışı İl Özel İdaresi Binası’nda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Mutlu, açılışta yaptığı konuşmada, 2009 yılında başlayan kazıların 2012-2013 yıllarında yoğunlaştığını belirterek, “Bugün ortaya çok güzel bir tablo çıkmıştır. Yarımburgaz Mağarası ile Bothonea’yı birleştirerek İstanbul için yeni bir ören bölgesi oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Bathonea Belgeseli, arkeolojik kazı ekibi ile birlikte günlerce alanda yapılan çalışmaların takibi yapılarak hazırlandı. Farklı disiplinlerden gelen çok sayıda uzmanların alandaki çalışmaları görüntülenirken aynı zamanda uzmanlarla yapılan röportajlara yer verildi.

Görüntü kalitesini artırmak için her türlü teknik imkan kullanılırken, 4 ay süren belgesel çalışmasında 20 kişi görev aldı. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanan belgeselin editörlüğünü ise gazeteci Ömer Erbil yaptı.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.