Darüşşafaka Liselerarası Öykü Yazma Yarışması 2013

Aydın’dan Erzurum’a, Burdur’dan Trabzon’a Türkiye’nin 38 farklı ilinden 336 lise öğrencisinin 356 öyküyle katıldığı Darüşşafaka Lisesi Liseler Arası 8. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik” Öykü Yazma Yarışması’nda 28 öykü ön elemeyi geçerek bu seneki anı kitabında yer almaya hak kazanmıştı.

Nalan Barbarosoğlu’nun başkanlığında Abdullah Ataşçı, Ethem Baran ve Feryal Tilmaç’tan oluşan Üst Seçici Kurul, bu 28 öykünün arasından dereceye girenleri belirledi ve dereceye girenlere ödülleri, 27 Mayıs 2013 Pazartesi günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi.

Ülkemizin Genç Sait Faik’lerinin buluştuğu ve usta yazarın anıldığı törene, öğrenci ve öğretmenler, Darüşşafakalı yöneticiler, 59. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi Sine Ergün ve tiyatro sanatçısı Tilbe Saran da katıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş törende yaptığı konuşmada, “Sevgili Darüşşafakalı kardeşlerim, hepimizin yediğimiz lokmada, içtiğimiz suda, Sait Faik’in hakkı var. Biz ona sadece çok büyük bir edebiyatçı olduğu için saygı duymuyor, aynı zamanda büyük bir Darüşşafakalı olarak tüm mal varlığıyla biz Darüşşafakalıların yetişmesi için bize kıymetli bir bağışçı olmasından dolayı da ayrıca bir vefa duygusu besliyoruz. Vefa zaten biz Darüşşafakalılar için çok önemli, içi dolu olan bir kelime… Herhalde Sait Faik hayatta olsaydı, gözleri dolardı, bu salonun içerisinde bu genç Sait Faik’leri alkışlar, coşkuyla mutlu olurdu,” dedi.

Bu yılki törenin sürprizlerinden biri Sait Faik gibi Burgazadalı olan tiyatro sanatçısı Tilbe Saran’ın, Sait Faik’in “Hişt, Hişt!” öyküsünü okumasıydı.

Törende, dereceye girenlere ve anı kitabında öyküsü yer alan öğrencilere armağanları verildi.

Yarışma, Sait Faik’in anısını yaşatmak, gençler tarafından tanınması ve okunmasını sağlamak; gençleri yazmaya özendirmek ve geleceğin yazarlarının yetişmesine destek olmak amacıyla 2006 yılından bu yana düzenleniyor.

2013 Darüşşafaka Lisesi 8. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik” Öykü Yazma Yarışması Sonuçları

Türkiye Dereceleri:

Birincilik Ödülü: Yasemin Üşümüş, “Dali’nin Kelebekleri”, İstanbul/Fatih Çemberlitaş Anadolu Lisesi

İkincilik Ödülü: Umut Tugay Temel, “Rostam’ın Ağacı”, İzmir/Konak Konak Anadolu Lisesi

Üçüncülük Ödülü: Betül Keser, “Arayış”, İstanbul/Fatih İstanbul (Erkek) Lisesi

Darüşşafaka Lisesi Dereceleri:

Birincilik Ödülü: Züleyha Çakır, “Partizan”

İkincilik Ödülü: Muhammet Zinciroğlu, “Pos Bıyıklı Şoför, Muhsine Nene ve Bir Rum Köyü”

Üçüncülük Ödülü: Aybüke Bulut, “Ninni” ve Ece Ökmen, “Tetik”

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.