Pinelo Gallery’de karma sergi devam ediyor

Mark Hadjipateras installation3-tile

installation_Mark Hadjipateras

1996 yılından beri Türk ve Yunan çağdaş sanatçılara destek veren Pinelo Gallery, Selanik’in köklü galerisi Artis Causa işbirliğiyle karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

 Yunanistan’ın önde gelen galerilerinden biri olan ve pek çok uluslararası ve Yunan sanatçıyı temsil eden Selanik merkezli Artis Causa’nın 9 sanatçısının yaklaşık 25 eseri 12 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Pinelo Gallery’de sergileniyor. Güncel sanatla modern sanat akımlarının dengeli bir kombinasyonunu sunan Artis Causa’nın sergide yer alan sanatçıları Elli Chrysidou, Marios Eleftheriadis, Aris Georgiou, Mark Hadjipateras, Vassilis Karakatsanis, Alexandra Marati, Nakis Panayiotidis, Bernhard Quade ve Manolis Yiannadakis. Sergide fotoğraf, yağlı boya, karışık teknik, baskı, enstalasyon gibi pek çok farklı eser bulunuyor.

Adres:  Turnacıbaşı Sk. No 33/2 Korur Ap. Beyoğlu / İstanbul  (Yunanistan Başkonsolosluğu Karşısı)

 

Sanatçılar hakkında kısa kısa:

1954 Atina doğumlu Manolis Yiannadakis, Doxiadis Atina Teknik Enstitüsü Grafik Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra Atina Güzel Sanatlar okulunda baskı atölyelerinde çalışmalarda bulundu. 1986’dan günümüze Selanik Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

1966 Almanya doğumlu olan Bernhard Quade, mühendislik eğitiminin üzerine 1995-1998 yılları arasında Hollanda’da fotoğrafçılık eğitimi aldı, ardından 2000-2008 yıllarında Amsterdam’da reklam fotoğrafçılığı alanında çalıştı. Quade’in 2000 yılından beri kişisel sergileri dünyanın farklı yerlerinde düzenleniyor.

1953 Londra doğumlu Mark Hadjipateras Londra’da Hammersmith School of Art’ta ve ardından Saint Martins School of Art ve Liverpool School of Art’ta eğitimi sürdürdü. 1982 yılından bu yana New York’ta çalışmalarını sürdürüyor. Eserleri1984’ten beri çeşitli uluslararası sergilerde yer alıyor.

1957 Atina doğumlu Vasilis Karakatsanis Atina’da çalışmalarını ürdürüyor.Yunanistan, Kıbrıs, İspanya,İtalya,  Endonezya, Ekuador ve Almanya’da kişisel sergilerde eserlerini sergilemiştir. Çoğu kez kompozisyonlarını tiyatral bir algılama ile düzenler ve günlük objeyi eserlerinin yapısal öğesine dönüştürür. Canlı renk kontrastlarıyla, net ve zengin  bir renk ıskalası kullanır ve resim müdahaleleriyle mevcut ve yaşam alanının somut unsurlarını yoğurarak değiştirir ve gerçek ile yanılsama arasındaki sınırları hassasiyetle araştırır.

Yunanistan doğumlu Alexandra Marati, 1994-2000 yıllarında Viyana Güzel Sanatlar okulundan mezun oldu.Bueno Aires, Madrid ve Finlandiya’da atölye çalışmalarına katıldı. 1999 yılından beri karma ve kişisel sergileri gerçekleşen Marati’nin işlerinde ezoterizm öne çıkıyor.

1951 Selanik doğumlu Aris Georgiou Fransa’daki mimarlık eğitiminin üzerine şehir planlaması üzerine yüksek lisansını tamamladı. 1977 yılından beri resim ve fotoğrafları kişisel ve karma sergilerde yer aldı. Parallaxis adlı Yaratıcı Fotoğrafçılık derneğinin kurucu üyesidir. 1987 yılında Yunan Fotoğraf Müzesi’nin kuruluşuna katkıda bulundu. 1998-2002 yıllarında Selanik Fotoğraf Müzesi’nin direktörü olarak görev yaptı. Eser ve makaleleri çeşitli yayınlarda da yer aldı.

1956 Selanik doğumlu Elli Chrysidou  Fransa’da Ecole National des Beaux Arts Nancy’de Eğitim gördü. 1990 – 2006 yılları arasında: Saint-Etienne Güzel Sanatlar okulunda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eserleri Taşkent Bienali, Selanik Güncel Sanatlar Ulusal Müzesi, Fransa Chic Art Fair, Atina Art Athina fuarı gibi pek çok önemli yerde sergilendi.

1971 Selanik doğumlu Marios Eleftheriadis Fransa Bourges Güzel Sanatlar okulundan mezun olduktan sonra Sorbonne Universitesi’nde Plastik Sanatlar eğitimi aldı ve İzlanda Reykjavik Güzel Sanatlar Okulu’nda doktorasını tamamladı. Fransa’da Limoges-Aubusson Güzel Sanatlar okulunda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Çok sayıda kişisel sergi düzenlenmiş ve uluslararası fuarlara, bienal ve festivallere katılmıştır. 2002 yılında Pilar & Juan Miro vakfından ödül aldı.

1947 Atina doğumlu Nakis Panayotidis,mimarlık eğitimi üzerine Roma’da güzel sanatlar okumuştur ve çalışmalarını Bern şehrinde sürdürmektedir. Dünyanın çeşitli müze ve sanat merkezinde 50’den fazla kişisel sergi düzenlemiştir. Eserleri minimalizmden etkilenmiş geometrik formlar içerir.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.