CEMİ CAN DELİORMAN

Profesyonel müzik eğitimine 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başladı. Eğitimini önce Hale Basmacıoğlu’nun sınıfında, daha sonra Ezgi Gönlüm Yalçın’ın sınıfında lisans düzeyinde sürdürdü. Çeşitli master kurslara ve ülke çapında konser etkinliklerine katılan Deliorman, keman alanında devam eden lisans eğitimi süresince Sami Hatipoğlu ile armoni ve teori, Lilian Tonella ile piyano ve Burak Tüzün ile orkestra şefliği çalıştı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfonik Öğrenci Orkestrası ile konserler verdi.
2003 yılında Viyana Müzik Üniversitesi orkestra şefliği bölümü sınavlarına girerek Leopold Hager’in hazırlık sınıfına kabul edildi. Aynı yıl Borusan Kültür ve Sanat’ın desteği ve Asım Kocabıyık Eğitim ve Kültür Vakfı bursuyla gittiği Viyana Müzik Üniversitesi’nde Yuji Yuasa ile orkestra şefliği, Herbert Lauermann ile solfej – armoni, Reinhart Amon ile piyano çalıştı.
2004′te Graz Müzik Üniversitesi orkestra şefliği bölümünde, Martin Sieghart’in sınıfına kabul edilen tek öğrenci oldu. Aynı yıl orkestra şefliği eğitiminin yanı sıra Graz Müzik Üniversitesi koro şefliği bölümüne Johannes Prinz tarafından davet edildi. Orkestra şefliği bölümü ile beraber bu bölümün de en genç öğrencisi oldu. Günther Fruhmann ile korepetisyon, Wolfgang Bozic ve Wolgang Dörner ile sürekli olarak opera şefliği çalıştı.
2005 yılında şeflik seminerleri için seçilerek, aralarında Zubin Mehta, Fabio Luisi, Nikolaus Harnoucourt gibi büyük şeflerin yer aldığı seminerlere katıldı. Mozart’ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle düzenlenen festivallerde Graz Müzik Üniversitesi Senfonik Öğrenci Orkestrası ile çeşitli konserler verdi. Aynı yıl Hırvatistan’da Graz Senfonik Nefesli Orkestrası’nı, Avusturya’da çeşitli şehir korolarını ve Macaristan Sombethely Devlet Senfoni Orkestrası’nı düzenli olarak yönetti. Anadolu Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası’yla da çalışan Deliorman, Graz Müzik Üniversitesi’nde Martin Sieghart’in şeflik sınıfından”iyi” dereceyle mezun olmuş ve ayni üniversitede “Master of Arts” sınıfına kabul edilmiştir.
Graz Dobl nefesli sazlar orkestrasının sanat yönetmenliğini ve daimi şefliğini üstlenen Deliorman, 2008 yeni yılı karşılama konseri kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının konuk şefi olmuştur.
2009 konser sezonundan itibaren “Grazer Vielharmonie” orkestrasının daimi şefliğine atanmış olup, tüm eğitimi ve çalışmaları Asım Kocabıyık Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.