Siyah, Beyaz ve Çok Renkli

NALAN YIRTMAÇ-vertAkbank Sanat bünyesinde, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarına serigrafi ve litografi baskıresim yapma imkanı sunan Özgün Baskıresim Atölyesi’nde gerçekleştirilen çalışmalardan bir seçki sunan Akbank Sanat Baskı Atölyesi Sergisi “Siyah, Beyaz ve Çok Renkli”,  7 Kasım – 7 Aralık tarihleri arasında sergileniyor.

 Sergi, litografi ve serigrafi baskıresim tekniğiyle yaklaşık 20 yıldır Özgün Baskıresim Atölyesi’nde yapılan çalışmalardan örneklerle Türkiye’nin son 20 yıllık panoromasını gözler önüne seriyor.

Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “Akbank Sanat’ta oluşturulan bu sergi, Türkiye’de üretilen görselliği kavrama bakımından bu olağan üstü olanaklar sunuyor. Her şeyden önce sergiyi oluşturan yapıtlar, 20 yıllık bir süre içinde ve birbiriyle ilişkisi olmayan sanatçıların bireysel çaba ve ifadeleri içinde ortaya çıkmış yapıtlardan seçilerek meydana getirildi. Dolayısıyla çok uzun bir zamanın çeşitli duyuşlarına dayanıyor. Bir başka yüzüyle de 20 yıllık bir süre içinde doğan ve kaybolan, süren ve kesilen ifadelere ışık tutuyor. Dolayısıyla karşımızda bir tarihi boydan boya kat eden yapıtlar var. Kaldı ki, bu 20 yıl Türkiye’de görsel algının ve ideolojinin tamamen değiştiği, yenilendiği ve çağdaşlaştığı bir dönemdir. Bu niteliğiyle de güçlü bir izlek oluşturan sergi, 1927’den (en yaşlı sanatçının doğum yılıdır bu) günümüze kadar uzanan bir büyük serüvenin çok güçlü, zevkli, lezzetli bir sunumu. Akbank Sanat’ın sanatsal üretime çok çeşitli düzeylerdeki katkılarından kaynaklanan başarısının yeni bir onaması” dedi.

 

 Serginin Adı:           Akbank Sanat Baskı Atölyesi Sergisi “Siyah, Beyaz ve Çok Renkli”

Sergi Tarihi:            07 Kasım – 07 Aralık  2013

Yer:                            Akbank Sanat

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.