Marmaray Yenikapı kurtarma çalışması müzikale konu oldu!

“2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul” etkinlikleri kapsamında sahnelenmeye başlanan ve halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmekte olan ‘İstanbul Hatırası’ adlı müzikal oyunun yazarı Tarık Şerbetçioğlu’ndan İstanbul’a dair yeni bir müzikal 2012- 2013 sezonunda bu kez İstanbul Kumpanyası’nda seyircileri ile buluşuyor.

Marmaray Yenikapı Kurtarma Kazılarının başındaki Assoc. Prof. Dr. Ufuk Kocabaş’ın da kazı çalışmalarıyla ilgili yazısında destek verdiği müzikalde; tarihin derinliklerine yapılan araştırma kazıları aşk örgüsü ile işleniyor.

İçerisinde, kazı ekibinin başındaki yalnız bir araştırmacı Türk Süleyman Hoca, kazı projesine destek vermek üzere Türkiye’ye gelen yine tek başına Amerika’lı araştırmacı Bayan Sofia arasındaki İstanbul’a duydukları aşk; ve İstanbul’un birbirine bağladığı; Kanuni – Hürrem, Mimar Sinan – Mihrimah, Jüstinyen – Thedora, Piyer Loti’nin İstanbul Sevdası, Kız Kulesinin âşıkları İstanbul’un aşk’ı ile bütünleşip, ‘İstanbul ve Aşk’ müzikalinde izleyenlerine sunulacak.

Tarık Şerbetçioğlu’nun yazıp yönettiği, Deniz Noyan’ın müziklerini yaptığı müzikal 26 Kasım’da izleyiciyle buluşacak.

 

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.