Liv Ullmann ve Ingmar Bergman Fotoğraf Sergisi

ullmann ve ingmar

ullmann ve ingmar

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 29 Aralık 2013 tarihine dek İskandinav sinemasının dünyaca ünlü çifti, Liv Ullmann ve Ingmar Bergman fotoğraflarından oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor.

 Norveç Büyükelçiliği tarafından, Norveç Film Enstitüsü ve TÜRVAK-Türker İnanoğlu Vakfı işbirliğinde, Det Norske Veritas ve Jotun desteğiyle gerçekleştirilen sergi, Norveçli aktris Liv Ullmann ve İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ın, hem kişisel hem de profesyonel ilişkilerine tanıklık eden 35 fotoğraftan oluşuyor. Film sahneleri, kamera arkası görüntüleri ve özel portrelerin yer aldığı sergi, St. Petersburg ve Moskova’dan sonraİstanbul’da, TÜRVAK Sinema Müzesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide Liv Ullmann’ı, aynı filmlerde rol aldığı arkadaşları Bibi AnderssonMax von SydowPer Oscarsson,Harriet AnderssonErland Josephson ve Ingrid Bergman’la aynı kare içinde sunan fotoğraflara, Liv ve Ingmarbirlikteliğine tanıklık eden özel fotoğraflar eşlik ediyor. Kariyeri boyunca gizemli ve karmaşık kadın karakterlere hayat veren efsanevi aktris Liv Ullmann’ın yakın plan portreleriBergman sinemasının özelliklerini yansıtıyor.

Sergi kapsamındaki film programında, ikisi belgesel sekiz yapım ilk kez Türkçe altyazıyla TÜRVAK Müzesi Sinema Salonu’nda sinemaseverlerle buluşuyor. Gösterimler 15 Kasım Cuma akşamı, Hintli sinemacı Dheeraj Akolkar’ın, 42 yıl süren Liv Ullmann ve Ingmar Bergman birlikteliğini beyazperdeye taşıdığı “Liv & Ingmar” adlı belgesel filmiyle başladı. Liv Ullmann’ın başrol oynadığı ilk filmlerin yanı sıra, yönetmeni olduğu filmlere de yer veren program, Ullmann ve Bergman ilişkisindeki ikinci döneme odaklanıyor.

 “IBSEN’İN SIRADIŞI KADINLARI”

Bahar Akpınar’ın “Ibsen’in Sıradışı Kadınları” kitabının tanıtımı da “Liv Ullmann&Ingmar Bergman” sergisi kapsamında, Norveç Büyükelçiliği tarafından, Jotun desteğiyle TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde gerçekleşiyor. Modern tiyatronun kurucularından biri olarak adlandırılan Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in (1828-1906), Türkçe’ye çevrilmiş tüm oyunlarının dramaturjik analizlerini arka plan bilgileriyle birlikte ilk kez sunan bu çalışma, Feminist Metodoloji’yi kullanarak, Liv Ullmann’ın da hem tiyatro sahnesi hem de beyazperdede canlandırdığı, Ibsen oyunlarındaki sıradışı kadın karakterlerini inceliyor.

Yer:       TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı,

Adres:   Yeniçarşı Caddesi No:24 Beyoğlu, İstanbul

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.