Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatrosu Kürtçe Oyun Yazma Yarışması 2013

DBŞT; Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yeni yazarları oyun yazarlığına teşvik etmek, Kürt tiyatro edebiyatına ve Kürt tiyatro topluluklarının repertuarına yeni ve güncel metinler sağlamak amacıyla oyun yazma yarışması düzenliyor. Ödüller ilk Kürtçe oyun olan “Memê Alan’ın yazarı Ebdurrehîm Rehmî Hekkarî adına verilecek. Konu sınırlamasının olmadığı yarışmada oyunlar, özgün yeni çalışmalar veya roman, öykü, şiir, anı gibi yapıtlardan uyarlanabilecek.

Yarışmaya gönderilecek oyunlar son başvuru tarihine kadar hiçbir yerde yayınlanmamış, ödenekli veya profesyonel tiyatrolarda oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış olması gerekiyor. Yarışma için son başvuru tarihi 22 Mart 2013.

Konuya ilişkin açıklama yapan DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün başvuru şartlarına ilişkin bilgi verdi. Gün, yarışmaya katılacak yazarların oyunlarını imkanlar dahilinde CD veya dijital bir formatta Şehir Tiyatrosu’na teslim edebileceğini veya posta ile gönderilebileceğini belirtti. Şexmûs Sefer, Berfîn Zenderlioğlu, Nazım Hikmet Çalışkan, Elvan Koçer ve Heme Siwar Ezîz’in seçici kurulda yer alacağını bildiren Gün, “Ödül alan metinler Şehir Tiyatrosu Repertuar Kurulu tarafından değerlendirilecek ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yayınları arasında kitap olarak basılacaktır” dedi.

Yarışmanın sonuçlarının “Amed Tiyatro Festivali” resepsiyonunda açıklanacağını ve ödüllerin sahiplerine verileceğini duyuran Gün, “Yarışmada birincilik ödülüne 5 bin, ikinciye 3 bin 500, üçüncü olan yarışmacının ödülü ise 1500 lira olacak” diye konuştu.

Yarışmanın sonuçları aynı zamanda Şehir Tiyatrosu sitesinde duyurulacak. Ödül alan yazarlar telefon ve e-mail ile bilgilendirilecek. Başvuruda bulunan yazarlar adlarını, adreslerini, kısa özgeçmişlerini ve telefon numaralarını üzerinde rumuzlarının yazılı olduğu kapalı bir zarfta ve yine üzerinde rumuzları yazılı olan oyun metni ile birlikte gönderecek. Kimlik bilgileri kapalı ve rumuzlu zarfta bulunmayan metinler ise yarışma dışı tutulacak.Oyun metinlerinin en az 30 bin boşluksuz, bilgisayar karakter vuruş olması gerekirken her yazar sadece bir oyunla yarışmaya katılabilecek.

Yarışma metinleri Elazığ Caddesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yenişehir/Diyarbakır adresine gönderilebilir. Ayrıca 0412 223 4942 numaralı telefonla iletişim sağlanabilir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.