+1 T Gazete Tasarım Günleri başlıyor..

1t_gazete_tasarim_gunleriBu yıl sekizincisi düzenlenecek olan +1 T Gazete Tasarım Günleri 18 Haziran Salı Günü Saat 10:00’da Zaman Gazetesi merkez binasında başlıyor.

18-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek seminere başta iletişim ve güzel sanatlar öğrencileri olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından başvurular alındı, www.arti1t.com adresindeki başvuru formunu dolduran adaylardan elemeyi geçen 460 öğrenci, Zaman Gazetesi’nin İstanbul’daki merkez binasında yapılacak seminere davet edildi.

Haberin yeni formülü 5N1K+1 T

Günümüzde iletişim araçlarının görsel dili tüm imkanlarıyla kullandığı düşünülürse geleneksel formül 5N1K’ya “Tasarım”ı eklemek kaçınılmaz oldu. 5N 1K +1T’nin günümüz haber sunum anlayışını daha iyi ifade ettiği düşünülerek; tasarımcı, haberin oluşumunun her evresinde katkı yapar bir konumda olacak. Sadece masasına gelen tasarım unsurlarını dizayn etmek yerine, sürecin başında sipariş veren, sonunda olması gereken destek malzemelerle haberi olgunlaştıran kişi rolünü üstlenecek. Özellikle görsel unsurları yönlendirme, tasarımcı için kaçınılmaz bir durum. Olaylara muhabir ve foto muhabiri gözüyle de bakarak her aşamada sayfanın bütününü gazetenin yayın ve tasarım anlayışı çerçevesinde şekillendirebilmek imkânı böylece oluşacak. 5N 1K +1T formülü çerçevesinde yetişecek haber tasarımcılarının hem tasarım hem de haber bilgisiyle estetik ve doğru tasarımı ortaya koyacağına şüphe yok.

Dünyanın en iyileri bu yıl +1T’de ..

Mark Porter; Kreatif Direktör

The Guardian Gazetesi için tasarladığı web sitesi ve iPad çözümlemesiyle dikkatleri çeken Kreatif Direktör Mark Porter konuyu masaya yatıracak ve ipad gibi tablet ürünler için gazete tasarımının inceliklerini dinleyicilerle paylaşacak.

Anita Kunz; Sanatçı

İllüstrasyonlarıyla Time, Newsweek, New Yorker, Rolling Stone, New York Times gibi dünyaca ünlü yayınların kapaklarını ve sayfalarını resimleyen Kanadalı sanatçı Anita Kunz, +1T çerçevesinde Türkiye’de ikinci kez öğrencilere eğitim verecek.

John Grimwade; Grafik Direktörü-Traveler Dergisi

Dünya genelinde gelişimini tamamlayıp belli bir noktaya gelen ancak Türkiye’de hak ettiği önemi kazanamayan infografik ve interaktif grafik konusunu anlatmak için bu alanın en önde gelen isimlerinden Traveler dergisi Grafik Direktörü John Grimwade konuyu hem teorik ders anlatımıyla açıklayacak hem de atölye çalışmasıyla pratiğe dökecek.

Roger Black;Tasarımcı

Newsweek, Esquire ve Reader’s Digest gibi pek çok dergiye yaptığı tasarımlarla adından söz ettiren ünlü tasarımcı Roger Black, son gelişmeler ışığında tasarımda gelinen noktayı öğrencilere aktaracak.

Gael Turine ve Joachim Ladefoged;Fotoğrafçı

Fotoğraf dünyasının ustaları Gael Turine ve Joachim Ladefoged, hem portfolyo değerlendirecek hem de fotoğrafın olmazsa olmazlarını dinleyicilere anlatacak.

Türk Medyasının önde gelen isimleri de +1 T’de..

Yurt dışından gazetecilerin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen sektör temsilcileri de bilgi ve birikimlerini gazete tasarımına ilgi duyan gençlerle paylaşacak. İşte seminerde eğitim verecek isimler:

Ekrem Dumanlı; Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü

Fatih Altaylı; Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Cüneyt Özdemir;Gazeteci-TV Programcısı-Türkiye’nin ilk Online dergisi Dipnot Tv’nin Kurucusu

Salih Memecan; Karikatürist

Bülent Erkmen; Grafik Tasarımcı

Prof. Ayşegül İzer; MSGSÜ Grafik Bölümü Başkanı

Savaş Çevik;Tasarımcı

Ali Gürevin;Tasarımcı

Fevzi Yazıcı; Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni

M. Nedim Hazar;Yazar

Selim Şimşiroğlu; Zaman Gazetesi Tasarım Koordinatörü

Reha Erdoğan; Hürriyet Gazetesi Görsel Yönetmeni

Ömer Bahar; Sabah Gazetesi Görsel Yönetmeni

Sertaç Bala; Radikal Gazetesi Görsel Yönetmeni

Selahattin Sevi; Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü

Barış Özcan,; Medya ve Yayıncılık Uzmanı

Deniz Ergürel; Medya Derneği Genel Sekreteri-Teknoloji Yazarı

Yasin Kesen; Sosyal Medya Uzmanı

Kürşat Bayhan, Mehmet Yaman, Mehmet Ali Poyraz;Foto muhabiri

Sinan Taşgetiren; Tasarımcı

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.