İstanbul Modern’de Uluslararası Sanatçı Filmleri

istanbulmodern_160İstanbul Modern, dünyanın farklı yerlerinden güncel video, kısa film ve hareketli görüntüleri bir araya getiren Artists’ Film International / Uluslararası Sanatçı Filmleri programını ağırlıyor. Program ortaklarının kendi ülkelerinden o yıl için bir sanatçı ve videolarını davet etmesiyle başlayan projeyle her yıl uluslararası bir video havuzu oluşturuluyor. Sonrasında, bu videolar kurumlar tarafından yürütülen küratöryel çalışmayla gösterim programları ya da video sergileri olarak izleyiciyle buluşuyor.

Uluslararası Sanatçı Filmleri için bu yıl Bengü Karaduman’ın Hepimiz Aynı Gemideyiz başlıklı video enstalasyonunu davet eden İstanbul Modern, sanatçının videolarının toplu gösterimini de yaptı. Ayrıca, programın 5.yılı vesilesiyle programa Türkiye’den şimdiye dek davet edilmiş dört sanatçının video çalışmaları da ilk kez bir arada gösterildi. Programın yurtdışı ortaklarından gelen 18 video ise Sigmund Freud’un Uygarlığın Huzursuzluğu kitabındaki tanım ve kavramlardan yola çıkan dört tematik program olarak kurgulandı.

Kısa süreli sergiler salonunda yer alan sergide ise, Bengü Karaduman’ın Hepimiz Aynı Gemideyiz adlı video enstalasyonun yanı sıra 15 ülkeden 18 farklı video çalışmasını ekran ve bilgisayarlardan izlemek mümkün.

Gösterimler 21-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da yapılırken, sergi kısa süreli sergiler alanında 23 Şubat’a dek ziyaret edilebilir.

Program / İçerik: Çelenk Bafra (Küratör), Senem Sekban (Asistan Küratör)

2013 Yılı Program Ortakları

Whitechapel Gallery, Birleşik Krallık

GAMeC / Galleriad’Arte Moderna, İtaly

Fundacion Proa, Arjantin

Ballroom Marfa, Marfa, ABD

City Gallery Wellington, Yeni Zelanda

Para/Site, Çin

Belgrade Cultural Centre, Sırbistan

Cinematheque de Tanger, Fas

New Media Center, İsrail

Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum, Almanya

İstanbul Modern, Türkiye

CentreforContemporary Arts Afghanistan, Afganistan

KINOKINO Centrefor Art and Film, Norveç

Project 88, Hindistan

Hanoi DOCLAB, Vietnam

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.