1949 senesinde Ankara’da perde açan Devlet Tiyatroları, 1997 yılında 12 bölgeye ulaşmıştır. Bu bölgeler-den biri de Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı kültür ve sanat şehri Sivas’tır. Sivas Devlet Tiyatrosu, böl-ge tiyatrosu olmanın sorumluluğuyla seyircisiyle sadece sahneden buluşmamış, aynı zamanda şehrin ve ülkenin özel günleri için de çeşitli projeler hazırlamıştır. Her sene Sivas Kongeresi’nin yıl dönümü olan 4 Eylül’de kongrenin canlandırması yapılmış ve bu canlandırmalarda önce N. Fırat Demirağ, 2003 senesin-den itibaren de M. Orkun Gülşen Atatürk’ü canlandırmıştır. Şehrin simge ozanı Aşık Veysel’i de ölüm yıl dönümünde Cebrail Esen canlandırmıştır. Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 18 Mart Çanakkale Şehitleri günleri için de çeşitli projeler hazırlanmış ve bu projelerin çoğunda şehrin birçok kurumuyla ortak çalışılmıştır.

Sivas Devlet Tiyatrosu, 26 Kasım 1997’de Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Ferdi Merter’in yazıp yönettiği ‘SEVİYORLARDI YAŞAMI’ adlı oyun ile perde dedi. Sezonun ikinci oyunu Athol Fugard’ın ‘ADA’ isimli oyunu oldu.

Bu oyun 1999 yılına kadar bölge sanat yönetmenliği ve müdürlüğü yapan Murat Çobangil tarafından sahneye konulmuştu. Geleceğin seyircileri çocukları da unutmayan Sivas Devlet Tiyatrosu yine Çobangil’in yönetmenliğinde Lale Oraloğlu’nun ‘KELOĞLAN’IN EŞEĞİ’ isimli oyunla çocuklara merhaba dedi. Aynı sezon yine Athol Fugard’ın yazıp Murat Çobangil’in sahnelediği ‘MERHABA HOŞÇAKAL’ adlı oyun da sahnelendi. Tarık Buğra’nın ‘YUNUS EMRE’ ve Haldun Taner’in ‘SERSEM KOCANIN KURNAZ KARISI’ adlı oyunları da Murat Çobangil yönetimiyle seyirciyle buluştu. ’MERHABA HOŞÇAKAL’ ve ‘ADA’ oyunları aynı zamanda sezon içinde Cumhuriyet Üniversitesi’nin merkezi amfisinde sahnelenmiştir. ’YUNUS EMRE’ adlı oyun ise o yıl yapılan Büyük Anadolu Turnesi’ne katılmıştır.

1998-1999 sezonuna ‘CUMHURİYETİ YAŞAMAK’ adlı bir gurup çalışmasıyla başlayan genç ekip, sezona Orhan Asena’nın yazıp, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Cemil Özbayer’in yönettiği, ‘YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE’ isimli tarihi oyunla devam etti. Çocuklar yine unutulmadı, Ege Işık ve Haluk Işık tara-fından yazılan ‘HARİKALAR MUTFAĞI’ adlı çocuk oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Cahit Çağı-ran’ın yönetimiyle sezon boyunca sergilendi. Seyircisine hep belli bir kaliteyi sunmaya çalışan Sivas Devlet Tiyatrosu, sezon içinde sırasıyla Gülşah Banda’nın Murat Çobangil tarafından yönetilen tarihi oyunu ‘NEMRUT’, Arthur Miller’ın yazıp Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Zafer Kayaokay’ın yönettiği ‘SATICININ ÖLÜMÜ’, Tuncer Cücenoğlu’nun yazıp Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Cezmi Gökalp’in yö-nettiği ‘ÇIKMAZ SOKAK’ ve Nezihe Araz’ın yazıp, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Tomris Çetinel’in yö-nettiği ‘KUVAY-İ MİLLİYE KADINLARI’ adlı oyunları sergiledi. Bu yılki Büyük Anadolu Turnesi’ne ‘YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE’ adlı oyun katılmıştı. ‘HARİKALAR MUTFAĞI’ adlı çocuk oyunuyla da TOBAV’ın düzenlediği ‘İzmir Alaçatı Çocuk Oyunları Festivali’ne katılmıştır.

1999-2000 sezonunda Cahit Atayın ‘PUSUDA’ ve Orhan Asena’nın ‘ÖÇ’ isimli oyunlarını Ankara Devlet Ti-yatrosu oyuncularından Ensar Kılıç bir arada sahneye koydu. Bu oyun 26 Mayıs 2000’de Rusya’da Başkourdia ülkesinin Ufa şehrinde yapılan uluslararası bir festivalde ‘Jüri Özel Ödülü’ almış ve yıllarca tur-ne oyunu olarak repertuarda kalmştır. Sezonun ikinci oyunu Ephraim Kishon’un ‘NİKAH KAĞIDI’ adlı ko-medi oyunuydu. Bu oyun seyirciyle Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Mustafa Uğurlu rejisiyle buluştu. Üçüncü oyun Max Frisch’in yadığı ‘ANDORRA’ adlı oyundu ve bu oyun bölgenin yeni müdürü ve sanat yö-netmeni H. Şemsettin Zırhlı tarafından yönetildi. Şemsettin Zırhlı aynı zamanda Zerrin Akdenizli Çelenk’in ‘BİR YILDIZ SEÇ KENDİNE’ adlı çocuk oyununu da yönetti. Sezonun son oyununda ise bir kez daha yö-netmen olarak Ferdi Merter vardı; H. Rahmi Gürpınar’ın ‘ŞIPSEVDİ’ adlı oyunuyla. ‘ŞIPSEVDİ’ adlı oyun ‘Aspendos Tiyatro Festivali’ne katıldı.

2000-2001 sezonuna gelindiğinde Sanat Yönetmeni ve Müdür olarak bölge oyuncularından Fuat Çiyiltepe göreve gelmişti. Kadrosu daha da güçlenen ve gelişen Sivas Devlet Tiyatrosu tek kişilik oyunlarla açıyordu sezonu… Murathan Mungan’ın ‘BİR GARİP ORHAN VELİ’ isimli oyunu Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncuların-dan Halil Balkanlar’ın rejisi, Nazım Hikmet’in ‘KUVAY-I MİLLİYE DESTANI’ adlı eseri bölge oyuncularından E. Erdinç Doğan’ın rejisiyle seyirciyle buluşuyordu. Turgut Özakman’ın yazdığı ‘RESİMLİ OSMANLI TARİHİ’ Devlet Tiyatroları Başdramaturgu Mine Acar tarafından sahneye konulurken, Dersu Yavuz Altun’un ‘RÜZGARLA YARIŞAN TAY’ adlı çocuk oyununu da bölge oyuncularından Ulviye Bursa sahneledi. Repertuvarın oldukça geniş tutulduğu bu sezonda ayrıca Nazım Hikmet’in ‘TARTÜF 59 adlı eseri Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Ege Aydan tarafından ‘TARTÜF 59 (TARTÜF 2000)’ olarak sahneye kondu. Daha sonra Slavomir Mrozek’in yazıp yine bölge oyuncularından Tolga Çiftçi’nin yönettiği ‘SIĞINTILAR’ ve Ülker Köksal’ın yazıp Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularından Feyha Çelenk’in yönettiği ‘UZAKLAR’ isimli oyunları oynandı. ‘BİR GARİP ORHAN VELİ’, ‘KUVAY-I MİLLİYE DESTANI’ ve ‘SIĞINTILAR’ adlı oyunlar sezon içinde Cumhuriyet Üniversitesi Merkezi Amfide sahnelendi.

2001- 2002 sezonunda sanat yönetmenliği ve müdürlüğe Tomris Çetinel getirilmişti. Sezon, Ankara Devlet Tiyatrosu yönetmenlerinden Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönettiği karikatürist Behiç Ak’ın ‘BİNA’ adlı oyunu ile açıldı. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu yönetmenlerinden Müge Gürman tarafından N. V Gogol’un ‘MÜFETTİŞ’ isimli oyunu sahnelendi. Nazım Kurşunlu’nun ‘MERDİVEN’ isimli oyunu Ankara Devlet Tiyatro-su oyuncusu Maral Üner tarafından yönetildi. Oyunun provaları devam ederken Maral Üner ve Tomris Çetinel, daha önce Ankara’da düzenleyip yönettikleri ‘NOSTALJİK MOLA’ adlı oyunla Sivas seyircisiyle de buluştular ve çeşitli turneler yaptılar. Bu sezonun çocuk oyunu, Nilbanu Engindeniz’in yazıp Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Asuman Bayraktar’ın yönettiği ‘GÖKKUŞAĞININ ALTINDA’ idi. Sivas sezona Alfonso Paso’nun Yazdığı Tomris Çetinel’in yönettiği ‘KIRKINDAN SONRA’ adlı komedi oyun ile veda etti ve bu oyunla o yıl düzenlenen büyük Anadolu Turnesi’ne katıldı.

2002- 2003 sezonuna Erhan Gökgücü’nün yazıp Tomris Çetinel’in yönettiği ‘İKİ KALAS BİR HEVES’ adlı geleneksel oyun ile merhaba dedi. Bu sezonda çocuklar için hazırlanan ‘SIRÇA KÖŞK’ adlı oyunun yazarı Ülker Köksal, yönetmeni ise bölge oyuncularından N. Fırat Demirağ idi. Cahit Atay’ın ‘KARALARIN MEMETLERİ’ adlı oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Kemal Başar tarafından sahneye konul-du. Daha sonra Emmanuel Robles’in ‘MONTSERRAT’ adlı oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Meh-met Ege tarafından ‘MONSERRAT (BİR ÜMİT İÇİN)’adıyla sahnelendi. Son olarak Adana Devlet Tiyatrosu oyuncularından Halil Akarsu’nun yönettiği Ahmet Vefik Paşa’nın bir Molliere uyarlaması olan ‘MERAKİ’ adlı oyun sahnelendi. ’SIRÇA KÖŞK’ adlı çocuk oyunu Assitej’in düzenlediği ‘8. Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ne katılmıştır. Bu sezon ayrıca Sivas’ta bir ilk daha yaşandı ve ‘SİVAS ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ’ düzenlendi. Bu şenliğe özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları çocuk oyunlarıyla katılır-ken, Sivaslı çocuklar ilk kez opera ve baleyle tanıştı.

Sivas Devlet Tiyatrosu, 2003-2004 sezonuna bölge oyuncularının yönettiği iki oyunla başladı. A. Tolga Çift-çi Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan emekli sanatçı Fikret Ergin’in ‘KISIR’, N. Fırat Demirağ ise Prof. Dr. Özde-mir Nutku’nun ‘SÖYLEV’ adlı belgesel oyununu yönetti. Bu iki oyun dönüşümlü olarak oynandı ve ‘SÖYLEV’ adlı oyunla birçok il ve ilçeye turne yapıldı. Bu dönemde Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü Tomris ÇETİNEL Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne atanması nedeniyle, yerine N. Fırat DEMİRAĞ Sivas Dev-let Tiyatrosu Müdürü olarak atandı. Bölge oyuncularından E. Erdinç Doğan da A. E. Gredianus’un ‘İKİ KOVA SU’ adlı çocuk oyununu yönetti. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Abdullah Ceran, Sadık Şendil’in ‘KANLI NİGAR’ adlı oyununu sahneledi ve bu oyun o sene yapılan Büyük Anadolu Turnesi’ne katılmıştır. Yine Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Nurşim Demir, Henrik İbsen’in ‘BİR HALK DÜŞMANI’ adlı oyununu Sivas seyircisiyle buluşturdu.

2004-2005 sezonunda Sivas seyircisi ilk kez Shakespeare ile buluştu. ’ROMEO İLE JULIET’ adlı oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Cemil Özbayer yönetti. Yine Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından A. Mümtaz Taylan, Vasıf Öngeren’in ‘ZENGİN MUTFAĞI’ adlı oyununu sahneye koyarken Bölge Sanat Yö-netmeni ve Müdürü N. Fırat Demirağ, ‘TARLA KUŞUYDU JULIET’ adlı oyunu sahneledi ve bu iki oyun da o yaz yapılan Büyük Anadolu Turnesi’ne katıldı. Sezon’un son oyunu Adana Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Halil Akarsu’nun yönettiği ‘AY IŞIĞINDA ŞAMATA’ adlı Haldun Taner oyunu oldu.

2005 -2006 sezonuna gelindiğinde bölge sanat yönetmeni yeniden Fuat Çiyiltepe idi. Sezon, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Münir Canar’ın yazıp yönettiği ‘BİR MAHALLE Kİ ‘adlı oyunla açıldı ve bu oyun birçok il ve ilçeye turne yaptı ve Adana’da düzenlenen ‘8. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katıldı. Bu sezonun çocuk oyunu yine bölge oyuncularından E. Erdinç Doğan’ın yönettiği Nilbanu Engindeniz’in ‘BURNUNU KAYBEDEN PALYAÇO’ adlı oyunuydu. Bu sezon Sivas’ta yine bir ilke imza atıldı ve Neil Simon’un ‘İKİNCİ CADDENİN MAHKUMU’ adlı oyunu için yabancı bir yönetmenle çalı-şıldı. Romanya’nın kökleşmiş tiyatrolarından Arca Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Camelia Hancu. Sezona Tuncer Cücenoğlu’nun yazıp Erdal Gülver’in yönettiği ‘HELİKOPTER’ adlı oyunla veda edildi ve bu oyun yaz turnesine katıldı. ‘BURNRUNU KAYBEDEN PALYAÇO’ adlı çocuk oyunu TRT’nin düzenlediği ‘23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’ne katıldı.

2006-2007 sezonu seyirciye, Oktay Arayıcı’nın eseri ‘RUMUZ GONCAGÜL’le merhaba denildi. Oyunun yö-netmeni Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Coşkun Irmak idi. Ahmet Önel’in ‘ŞARKIYLA SALLANAN SALINCAK’ adlı çocuk oyununu bölge Sanat Yönetmeni ve Müdürü Cevat Duman yönetti. Ankara Devlet Tiyatrosu yönetmenlerinden Barış Eren, Sivas’ı tekrar Neil Simon ile buluşturdu ve ‘İKİNCİ BÖLÜM’ adlı oyunu sahneledi. Sezonun son oyunu Orhan Kemal’in ’72. KOĞUŞ’u idi. Oyunun yönetmeni Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olan ve Sivas’a yıllarca oyuncu ve bölge Sanat Yönetmeni olarak hizmet eden Fuat Çiyiltepe idi. ‘RUMUZ GONCAGÜL’ adlı oyun sezon içinde ve sonunda birçok il ve ilçeye turne yaptığı gibi Adana’da düzenlenen ‘9. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılışını yaptı. Bu yılki yaz turnesine de katılan oyun ayrıca Almanya’nın Nürnberg ve Dortmund şehirlerine turne yapmış ve rekor sayıda seyirciye ulaşmıştır.

Ve 2007–2008 sezonu… Sivas Devlet Tiyatrosu artık 10 yaşında. Bölge Sanat Yönetmenliğine ve Müdürülüğüne H. Emre Başer getirildi. 10. yıl kutlamalarına “DÜĞÜN YADA DAVUL” adlı oyunla Trabzon Devlet Tiyatro-sunu, “KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ” adlı oyunla Erzurum Devlet Tiyatrosunu, “LEENANE’NİN GÜZELLİK KRALİÇESİ” adlı oyunla İstanbul Devlet Tiyatrosunu ve “ÜÇ KADIN” adlı oyunla K.K.T.C. Lefkoşa Belediye Tiyatrosunu İlimizde misafir ederek çok yoğun ilgiyle kutladık. 2007 – 2008 Tiyatro sezonu Peter Shaffer’ın yazıp, İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncularından Bülent Arın’ın yönettiği ‘KARANLIKTA KOMEDİ’ adlı oyunla açıldı. Nazım Hikmet’in “ KUVAY-İ MİLLİYE” adlı oyununu Müdürlüğümüz Sanatçısı Cebrail ESEN yönetti. Özer TUNCA’nın yazdığı “OYUNUN ADI KÜLKEDİSİ” adlı çocuk oyununu yine Müdürlüğümüz Sanatçıla-rından Mustafa Yıldıran yönetti. Sezonun son oyunu Anton ÇEHOV’un yazdığı Ankara Devlet Tiyatrosu Re-jisörlerinden Hakan ÇİMENSER’in yönettiği “MARTI” adlı oyunu idi.

2008–2009 tiyato sezonu Jaroslav HASEK’in yazığı Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçılarından Münir CANAR’ın “ASLAN ASKER CHVEİK” adlı oyunla açıldı. Ali Bey’in “KOKONA YATIYOR/ GEVEZE BERBER” adlı oyunları yine Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Abdulah CERAN yönetti. George ORWELL’lin yazdığı “HAYVAN ÇİFTLİĞİ” adlı oyunumuzu Barış Erdenk yönetti. Özer TUNCA’nın “OYUNUN ADI KÜLKEDİSİ” adlı çocuk oyunumuz bu sezonda devam etmiştir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Sivas Devlet Tiyatrosu İdari Bina

Adres : Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Atatürk Kültür Merkezi / SİVAS

Tel : 0346 225 79 94

Fax : 0346 225 48 88

e-mail: sivasdt@gmail.com

AYLIK PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler

 

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorumunuzla katkıda bulunun

  
(Lütfen resimde görülen ifadeyi, büyük-küçük harfe dikkat ederek, yandaki kutuya yazınız!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.