[nggallery id=392]

KORAY GÜNER

(1969, Ankara)

Saint Benoit Fransız Lisesi’ni 1988’de bitirdikten sonra, Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuş ve aynı okulda Şehir Planlama programında master ve doktora yapmış. Mesleki çalışmalarına halen İstanbul’da devam etmektedir…

1984’de Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzeleri Derneği’nde resim çalışmalarına başladı. Yusuf Taktak’tan 13 yıl ders aldı.

1977 yılında altı arkadaşıyla birlikte Kaliedoskop’u kurdu.

Koray çok severek yaptığı mimarlığın yanı sıra, çocukluğundan başlayarak onu terketmeyen resmi de yaşamından uzak tutamamış. 1984’te başladığı RHM resim kurslarında tanıştığı Yusuf Taktak ile uzun yıllar sürecek resmi öğrenme ve geliştirme yolculuğuna da böylece başlamış.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesi olan sanatçı birçok karma sergiye katıldı. Yerleştirme sanatında örnekler üreten Koray’ın 6. kişisel sergisi, “siluetler”dir.

Anahtar Kelimeler

 

1 yorum

 1. aysmmm diyor ki:

  ?İstanbul?dan SİLUETLER?
  (11-29 Ocak 2011)
  Koray bu sergisinde, resimle mimarlığı tuallerinde biraraya getirirken, çok sevdiği ‘soyut’u da aşamalı olarak sanatına dahil ederek, az yapılan bir sunumu bizlerle paylaşıyor, siluetleri ayrıca soyutluyor…

  Koray Güner’in sergisi için yazdıklarından, açılımını kendisinden aktaralım:
  ?Doğup büyüdüğümüz kent bizim içsel dünyamızı biçimlendirmede yani duygularımızı, düşüncelerimizi ve algılarımızı oluşturmada çok önemli bir etmendir.?O Kent? içinde var olduğumuz dünyayı yansıtarak ne için yaşadığımız hakkında büyük ipuçları verir. ?O Kenti? algılamak bir ölçüde ?O İnsanı? algılamaktır.

  Kent formunu anlayabilme uğraşımda benim mihenk taşlarım/ referans noktalarım kentsel siluetlerdir. Yüzyılların birikimi, tortusu içinde kentsel siluetin değişimi özellikle kıyı siluetlerinde net bir şekilde izlenebilir. İstanbul?un boğazlara ve Halice sahip olması bir kıyıdan diğerine bu kıyı siluetini gözlemlimize ve algılamamıza olanak tanımaktadır.

  Bir kentin kıyı silueti tarihsel gelişimlere paralel olarak iyi ya da kötü, güzel ya da çirkin eklenmelerle çeşitlenmektedir. Yüzyılın başında Tepebaşı ve Galatanın şekillenmesi günümüzde tarihi siluetinin üzerini gökdelenler görülmeye başlaması buna örnek verilebilir.

  Koray Güner olarak ben bu sergide insanı algılamaya, günümüz dünyasındaki insan kavramına ayna tutmaya çalıştım. Toplumsal bir birey, yaşam tarzı, özgürlük, kaos, çarpık yapılaşma, ötekileştirme, kimlik, aidiyet, batılılık, doğululuk, çok kültürlülük, geleneksel,- teknolojik gibi kavramları İstanbul kent siluetlerini ve özelikle galata siluetini izlenimlerime göre resmederek kendimin, insanların, toplumun ve algıladığım İstanbul?un, Türkiye?nin, yaşadığımız dünyanın bir parçasını yansıtmaya çalıştım.?

  22 çalışmanın izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi hariç 12:00-19:00 arası açık.

  GALERİ ODA
  Hüsrev Gerede Cad. 102/B
  Teşvikiye İstanbul
  Tel : 0 212 259 22 08

Yorumunuzla katkıda bulunun

  
(Lütfen resimde görülen ifadeyi, büyük-küçük harfe dikkat ederek, yandaki kutuya yazınız!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.