1956 Azerbaycan-Nahçıvan doğumlu. Azerbaycan Ressamlık Üniversitesi’ni bitirdi ve 1981-1985 yılları arasında Nahçıvan Güzel Sanatlar Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. 1989’da Ukrayna Livov kentinde 3 aylık bir resim kampına katılan sanatçı, burada gerçekleştirilen yarışmada Moskova’dan gelen kurul tarafından birincilik ile ödüllendirildi. Sonrasında Rusya’nın değişik şehirlerinde karma sergilere ve sanat fuarlarına katıldı. 1997 yılında Türkiye’ye gelen ve yerleşen sanatçı birçok karma ve kişisel sergiler düzenledi. Kendi resim çalışmalarına halen İstanbul’da devam ediyor.Ebülfez Ferecoğlu, sosyalist gerçekliğin teorisini kabullenmeyen Avangard ekolün temsicilerindendir: 14 seneden beri Türk sanatseverlerle çeşitli platformlarda buluşan Ebülfez Ferecoğlu, Azerbaycan resim sanatında 1950’lerde başlayan Avangard ekolün devamcılarındandır. Sosyalist gerçekliğin teorisini kabullenmeyen Azerbaycan Avangardının yaratıcıları Cevat Mircevadov, Tuğrul Narimanbeyov, Rasim Babayev gibi dünyaca ünlü sanatçıların yolundan giden Ferecoğlu’nun Çağdaş Türk Resim Sanatı’ndaki yeri de bu kıstaslar ışığında değerlendirilebilir. Onun tablolarında gördüğümüz İstanbul gerek kompozisyon gerekse renk zenginliği ve ustalığı bakımından geleneksel değildir. Portre ve peyzajları da aynı şekilde. Ferecoğlu’nun devamcısı olduğu ekolün bunda önemli payı olduğu gibi sanatçı, bu ekolün özelliklerini Türkiye’deki çalışmalarıyla daha da zenginleştirmiştir. Nahit Kabakçı’nın koleksiyonunda yer alan Mircevat’ın, Tuğrul’un, Rasim’in tabloları izlendiğinde Ferecoğlu’nun onların açtığı yoldan nasıl ilerlediği görülebilir.

Klasik formları bozan, geleneksele karşı üslubu eleştiriliyor… Eserlerinde, empresyonizmden başlayarak modern sanata kadar birçok sanat akımını deneyerek kübizm, sürrealizm, fovizm ve soyut ekspresyonizmi birleştiren Ferecoğlu, günümüz sanatındaki gelişmeleri de kendi yorumuyla tuvallerine aktarıyor. Klasik formlar üzerinde yaptığı değişikliklerle bazen eleştirilen Ferecoğlu’nun cevabı “ Resmin kendi lisanı var, ben sadece onun kendi dilini konuşmasına izin veriyorum. Algıladığım ve hissettiğim şeyleri kendi tarzımla aktarmaya gayret ediyorum. Renklerle yaratmaya çalıştığım algı, varlıkla hiçliğin karşılaşması, tezatların savaşı değildir. Geçişlerle sürüp giden, sonu olmayan bir zaman algısı yaratmaya çalışırım. Ölüm bu geçiş anlarından biridir ve değişerek var olamaya devam ederiz. Geçiş yollarında varoluş biçimlerimizle, iyiliklerimizle, kötülüklerimizle izler bırakırız. İnsanı düşünmeye, sorgulamaya iten analitik konular ve hayatın içindeki insan rolleri benim kompozisyonlarımı oluşturur.”

Ebülfez Ferecoğlu, resim sanatını kendine has edebi yorumlarıyla zenginleştirmektedir. Bunu da eserlerinde yararlandığı sembollerin çok konulu, çok anlamlı ve ölçülü form biçimleriyle onaylamaktadır. Sanatçının ‘Balık Başlı İnsanlar’, ‘Yürüyen Zaman’, ‘Facia’, ‘İtiraz’, ‘Şah Balık’ ve ‘Aşk’ gibi eserleri incelenirse sanki kendi çağdaşlarının iç dünyasının, röntgen ışınlarına maruz kaldıktan sonraki görüntüleri fark edilir. Aslında resmedilenler görünen olsa da resim, alanından çıkıp özünde kendine has çok anlamlılığı yaşatan rollere sahne olur.

Anahtar Kelimeler

 

1 yorum

  1. nehir diyor ki:

    8 Ocak Cumartesi günü 14:00 ? 19:00 saatlerinde açılış daveti ile başlayacak olan sergi 4 Şubat?a kadar her gün 10:00 ? 18:00 saatleri arasında Alta Sanat Galerisi?nde izlemeye açık olacak.

Yorumunuzla katkıda bulunun

  
(Lütfen resimde görülen ifadeyi, büyük-küçük harfe dikkat ederek, yandaki kutuya yazınız!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.